Přes 45 000 lidí i ekologické organizace se bouří proti selhání europoslanců. Požadují přepracování zemědělské politiky

Návrh rozdělení evropských zemědělských dotací, který schválil minulý pátek Evropský parlament, vzbudil rozhořčení u desítek tisíc lidí v celé Evropské unii. Vědci i ekologické organizace varují, že zhorší  pestrost v naší krajině a  nepomůže zpomalit  klimatickou změnu. Spolu s nimi vyzývá přes 45 000 převážně mladých lidí Evropskou komisi, aby návrh stáhla a přepracovala v souladu se Zelenou dohodou pro Evropu.

Minulý pátek odsouhlasili europoslanci po týdenním jednání balík změn k návrhu Evropské komise o Společné zemědělské politice. Nyní budou s Evropskou komisí a ministry zemědělství členských států vyjednávat o konečné podobě Společné zemědělské politiky. Pro množství převážně negativních změn, které konzervují současný neutěšený stav, hlasovali europoslanci a europoslankyně z ANO, KDU-ČSL, většina z ODS a Jiří Pospíšil z TOP 09, zdržel se Luděk Niedermayer (TOP 09) a Stanislav Polčák (STAN). Proti hlasovali zástupci a zástupkyně Pirátů, SPD, KSČM a Alexandr Vondra (ODS).

Ekologické organizace důrazně doporučovaly hlasovat proti návrhu, který dle odborníků v 7 dalších letech nalije 10 biliónů korun do podpory intenzivní zemědělské praxe urychlující kolaps biodiverzity [1] a nereaguje na klimatickou změnu snížením emisí skleníkových plynů [2] ani přizpůsobením se jejím dopadům v podobě sucha či přívalových dešťů.

Po neúspěchu apelu lidí žádajících neschválení návrhu Evropským parlamentem nyní veřejnost i odborníci vyzývají Evropskou komisi, aby návrh stáhla a přepracovala, jelikož jeho současná podoba nemůže vést k naplnění strategie Evropské komise “Zelená dohoda pro Evropu”. K protestu se přidalo například i hnutí Fridays for Future, které pod svým dopisem na webu www.withdrawthecap.org evropským leaderům shromáždilo za několik dní přes 45 tisíc podpisů. [3] Ke stažení návrhu vyzvali také europoslanci z frakce Zelení / Evropská svobodná aliance. [4] Společný dopis posílají také evropské ekologické organizace a před riziky návrhu  varovali také čeští vědci. [5]

Martin Rexa, pracovník programu Krajina z Hnutí DUHA řekl:
„Dalších sedm let podobných zemědělských dotací, jakých jsme byli svědky poslední roky, nemusí přežít některé druhy masivně ubývajících živočichů ani mnozí drobnější zemědělci, kteří jsou každým rokem po statisících vytlačováni z trhu. Europoslanci z ANO, KDU-ČSL, ODS i TOP 09 podpořili návrh, který může být poslední kapkou pro život v naší venkovské krajině.”

„Dosažená pozice Evropského parlamentu není kompromisem mezi zemědělci a ekology, jak se někteří politici snaží prezentovat. S výsledkem  jsou spokojeni jen zástupci průmyslového zemědělství. Desetitisíce lidí, odborníci, mnozí zemědělci i ekologické organizace žádají stažení tohoto návrhu, který přes neúprosná varování vědců bude kvůli zisku agrobyznysu ničit krajinu nás všech.”

„Přidejte se k desetitisícům lidí, kteří nechtějí kvůli agroprůmyslovým dotacím přijít o venkovskou krajinu na www.withdrawthecap.org.”


Poznámky:
[1] To opět potvrdila ve své nové zprávě “The state of nature in the EU” Evropská environmentální agentura, ve které označuje průmyslové zemědělství za hlavní hrozbu pro přírodu v EU. https://www.eea.europa.eu/highlights/latest-evaluation-shows-europes-nature
[2] Zemědělský sektor je v Evropské unii zodpovědný za téměř 10 % emisí skleníkových plynů. https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/pdfscache/16817.pdf
[3] https://withdrawthecap.org/
[4] https://www.greens-efa.eu/dossier/withdraw-this-cap
[5] https://www.ivb.cz/aktuality/vedci-varuji-pred-ustupovanim-lobby-velkych-agropodniku-v-evropske-zemedelske-politice/



--