Prezident podepsal pokračování Zelené úsporám, které pomůže proměnit českou energetiku

Hnutí DUHA uvítalo, že prezident Václav Klaus podepsal zákon, podle kterého stát statisícům domácností pomůže snižovat jejich závislost na vytápění dražšími a dražšími fosilními palivy. Informaci o podpisu zákona o obchodování s emisními povolenkami vydal dnes odpoledne tiskový odbor Hradu. 

Už příští rok by měly první domácnosti a obce dostat peníze na zateplování domů, výměnu oken nebo vybavení domů moderními kotli na peletky či solárními kolektory k ohřívání vody na střeše a podobně.

Program sníží rodinám účty za teplo o desítky procent a srazí naši závislost na povrchových uhelných dolech i na drahém ruském plynu.

Hnutí DUHA loni navrhlo, aby stát na nový program vyčlenil peníze z prodeje povolenek ke znečišťování průmyslovým podnikům [1] – a právě takové řešení obsahuje zákon schválený oběma komorami Parlamentu a čerstvě podepsaný prezidentem.

Karel Polanecký z Hnutí DUHA řekl:

Rodiny ušetří na vytápění tisíce korun ročně – a přitom srazíme naši nechtěnou závislost na uhelných velkodolech i na plynu z Ruska.“

„Je to enormní příležitost, jak srazit naši závislost na dražších a dražších fosilních palivech. Pro srovnání: možnosti zateplování domů jsou dvakrát větší než veškerá energie, kterou bychom získali prolomením limitů těžby uhlí a bouráním dalších obcí na Mostecku.“

„Je to v hlavních bodech stejný plán, jaký jsme loni navrhli, takže jsme celkem spokojeni.“

Příležitosti jsou enormní. Rozumné možnosti k zateplování českých domů činí dvakrát více než množství energie, která by se získala prolomením limitů těžby, rozšiřováním uhelných dolů a bouráním dalších obcí na Mostecku.

Nezávislá studie, kterou Hnutí DUHA zadalo, uvádí, že energetická renovace budov může českým domácnostem, obcím a firmám ušetřit 39 miliard korun ročně na účtech za vytápění [1]. 

Použití výnosů z prodeje povolenek ke znečišťování na program navazující na Zelenou úsporám prosazuje Hnutí DUHA spolu se Svazem měst a obcí, Svazem podnikatelů ve stavebnictví i Svazem českých a moravských bytových družstev.

Poznámky:

[1] Podrobnosti v tiskové zprávě: www.hnutiduha.cz/aktualne/zateplovani-usetri-39-miliard-rocne-0

Šítky aktuality: