Prezidentova kampaň u Čechů nezabrala

České veřejné mínění považuje globální změny podnebí za třetí nejvážnější ekologický problém. Ukázal to nový průzkum Eurobarometr. Podle Hnutí DUHA to potvrzuje, že více než roční kampaň prezidenta Václava Klause u lidí nezabrala.
Globální změny podnebí mezi pět z patnácti nejdůležitějších ekologických problémů zařadilo 50 % dotázaných. Průzkum také zjistil, že:
Češi drtivou převahou považují ekologické zákony za ekonomické plus: 69 % v nich vidí motivaci k inovacím, zatímco pouhých 15 % překážku pro hospodářství. Pokud jde o ekologická témata, lidé nastejno nejvíce důvěřují ekologickým organizacím a vědcům (po 44 %). Daleko za nimi zůstaly úřady, politici, EU, média, podniky a další.Tři čtvrtiny (76 %) Čechů soudí, že prostředí kolem nás ovlivňuje kvalitu každodenního života.71 % z nás by kupovalo ekologické zboží, i když bude stát o něco více. Naopak rozhodně to odmítá pouhá čtvrtina (24 %). Pozoruhodné je, že české veřejné mínění si více než lidé v dalších evropských státech životní prostředí spojuje spíše se zelenou krajinou (18 %) a ochranou přírody (21 %) - a méně s faktory, jež přímo ovlivňují zdraví, například čistým vzduchem (15 %), a kvalitou života v okolí svého domova (10 %).Další podrobnosti v angličtině: http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/ebs/ebs_295_sheet_cz.pdf Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
„Nejenže prezident Čechy nepřesvědčil, že se vědci mýlí a globální změny podnebí jsou fikce. Rovná polovina veřejného mínění je dokonce řadí mezi nejvážnější ekologické problémy. Vypovídající je rovněž drtivá převaha, se kterou lidé vidí v ekologických zákonech plus i pro ekonomiku a odmítají je považovat za překážku. Důvěra veřejnosti v naši práci je zavazující. Úkolem ekologických organizací je prosazovat čistější a zdravější prostředí pro život každého z nás a lidé, kteří právě tohle očekávají, je evidentně považují za svého hlavního advokáta.“