Prezidentovy argumenty zabraly jen u 6 % veřejného mínění

Dvouletá kampaň prezidenta Václava Klause u lidí vůbec nezabrala: pouhých 6 % českého veřejného mínění si myslí, že globální změny podnebí nejsou vážný problém, jak prezident tvrdí. Ukázal to nový průzkum Eurobarometr [1].
Domácí veřejné mínění považuje globální změny podnebí za třetí nejvážnější světový problém – vážnější než ekonomickou recesi, války a šíření jaderných zbraní. Lidé odmítají i další důležité body prezidentovy argumentace:
Pouhých 22 % veřejného mínění souhlasí s názorem, že se problém přehání.Snižování emisí Češi s velkou převahou považují za ekonomický plus: podle 57 % bude mít kladný vliv na hospodářství, s čímž nesouhlasí pouhých 28 %. Pouhá jedna padesátina veřejného mínění se domnívá, že EU příliš moc usiluje o pokles znečištění. Zároveň 71 % soudí, že česká vláda nedělá dost.
Plán Evropské komise, aby unie do konce příštího desetiletí zajišťovala pětinu energie z obnovitelných zdrojů – větrných a solárních elektráren, energetických plodin a podobně – podporuje 57 % Čechů. Pouze 13 % si myslí, že je příliš ambiciózní.
Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Šestiprocentní podpora pro prezidentovu kampaň, to není zrovna výsledek hodný mága ovládajícího veřejné mínění, za kterého Klause ledaskdo považuje. Nejenže prezident Čechy nepřesvědčil, že se vědci mýlí a globální změny podnebí jsou fikce. Veřejné mínění je dokonce řadí mezi nejvážnější světové problémy. Také stojí za povšimnutí, že lidé vidí ve snižování exhalací ekonomický přínos a podporují evropský plán rapidního rozvoje zelené energetiky.“
Poznámky:
[1] Kompletní průzkum Eurobarometru (pdf, 2 MB)