„Promiňte“, říkají politici v roce 2030

Pražské centrum pokryly reklamy s klíčovými politiky, kteří se coby zestárlí v roce 2030 omlouvají, že promeškali příležitost nastartovat v Česku chytrou ekonomiku.

Petr Nečas, Miroslav Kalousek či Bohuslav Sobotka se šedinami a vráskami říkají: „Promiňte.“ [1]

Kampaň je součástí iniciativy Velká výzva, v níž Hnutí DUHA prosazuje nový zákon podle úspěšného britského vzoru, který stanoví, jakým tempem se Česko bude zbavovat své závislosti na drahých fosilních palivech a podporovat modernizaci ekonomiky.Nový zákon by měl rozhýbat chytrá řešení, jako je zateplování domů, čistá energie a pohodlná, rychlá veřejná doprava [2].Hnutí DUHA poukazuje, že nový zákon:

  • sníží českou závislost na dovozu ropy a zemního plynu;
  • srazí domácnostem účty za energii;
  • nastartuje chytrou a silnou ekonomiku.

Reklamní kampaň bude probíhat celý příští měsíc a využívá citylightů i reklamních ploch na telefonních budkách. Inzerovaná webová stránka www.velkavyzva.cz lidem radí, jak politiky rozhýbat. Veřejnost tu také nalezne praktické rady, například jak snížit svůj účet na benzínové pumpě, a další informace.

Zákon, který Hnutí DUHA prosazuje, už podporují například ČSSD nebo Věci veřejné a podle nezávislého průzkumu Factum Invenio také 66 procent obyvatel České republiky. Podobnou legislativu před čtyřmi lety schválili ve Velké Británii a postupně se přidávají i další evropské země [3].

Hnutí DUHA kampaň připravilo ve spolupráci s agenturou Last Minute Management. Financování reklam – které jsou umístěny za nízkou nekomerční cenu – umožnil grant, který ekologická organizace na projekt dostala od americké nadace CEE TRUST (Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe).

Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Účelem reklamy není dělat si legraci z konkrétních politiků, ale poukázat na obrovské ekonomické příležitosti, které dnes před sebou máme, které ale bohužel zatím nevyužíváme.“

„Zákon podle britského vzoru rozhýbe nová průmyslová odvětví a zelené inovace, takže posílí českou ekonomiku. Srazí rodinám účty za energii i českou závislost na drahém dovozu ropy.“

Poznámky:
[1] Kompletní reklamní plakáty v tiskové kvalitě ke stažení: www.velkavyzva.cz/?stazeni
[2] Hnutí DUHA ve své iniciativě Velká výzva prosazuje ve spolupráci s právními experty EPS návrh zákona, který závazně stanoví, jak bude Česká republika snižovat exhalace skleníkových plynů – a potažmo závislost na fosilních palivech – o 2 % ročně. Rok po roku, krok po kroku. Rozhýbe tak investice do zelených řešení, jako je zateplování domů, čistá energie, rychlá a pohodlná veřejná doprava, auta s nízkou spotřebou nebo třeba lepší recyklace odpadu. Více na www.velkavyzva.cz.
[3] Podobné zákony už vznikají v Dánsku, Irsku, Belgii, Finsku, Slovinsku, Maďarsku a jinde.

 

Foto: archiv Hnutí DUHA

Šítky aktuality: