Protikrizový plán také sníží exhalace i účty za teplo

Hnutí DUHA uvítalo zařazení multimiliardových částek na zateplování domů do vládního protikrizového plánu. Ekologická organizace připomněla, že program tak nejen oživí ekonomiku a vytvoří nová pracovní místa, ale také srazí exhalace skleníkových plynů a rodinám ušetří tisíce korun na účtech za teplo.
Hnutí DUHA bude poslance přesvědčovat, aby zateplování domů v protikrizovém balíčku schválili. Ale také prosazuje podstatné zvýšení rozpočtu nejméně o 10 miliard korun. Prozatím schválené peníze stačí pouze pro méně než jednu desetinu domácností.
Energetickou náročnost českých budov – a tedy účty za teplo, exhalace oxidu uhličitého i závislost na plynu z Ruska – lze snížit asi o 60 % [1]. Možnosti jsou skoro šestkrát větší, než kolik energie by dodávalo kontroverzní rozšíření uhelných dolů a bourání dalších obcí na Mostecku.
Skoro 82 miliard dolarů grantů a daňových pobídek na zateplování, zelenou energii, veřejnou dopravu a obdobné projekty je i součástí amerického protikrizového balíčku, který prezident Obama podepíše v úterý.
Hnutí DUHA také uvítalo, že vláda odmítla takzvané šrotovné. Podle ekologické organizace navrhované opatření není příliš smysluplné [2].
Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Zateplováním domů vláda zabije několik much jednou ranou. Plán tak pomůže ekonomice, rodinám i našemu zdraví. Nejenže oživí ekonomiku a vytvoří tisíce pracovních míst. Zároveň domácnostem srazí účty za teplo a sníží exhalace skleníkových plynů. Díky Bursíkově připravenému programu lze peníze na zateplování vyplácet během pár týdnů, takže k oživení ekonomiky přispějí skoro ihned.”
Poznámky:
[1] Podrobnosti v tiskové zprávě [2] Novější automobily obvykle mají podstatně nižší spotřebu, takže obměna vozového parku sníží exhalace i dovoz ropy z Ruska. Pro Českou republiku – kde průměrný věk osobního auta činí skoro 14 let – to platí obzvláště. Ale deset tisíc korun utracených na šrotovné bude mít podstatně větší přínos než deset tisíc korun vložených do zateplování domů. Navíc šrotovné není příliš účinné. Stará auta vlastní hlavně chudší rodiny, které si nový vůz koupí nemohou ani v případě, že na něj dostanou státní příspěvek.