První test Stráského na Šumavě

Správa národního parku předloni zavedla nová pravidla, za něž dostala cenu Otevřeno x zavřeno pro nejtransparentnější úřad v České republice. Na rozdíl od státních Lesů ČR vypisuje speciální výběrové řízení na dílčí práce, které potřebuje v lese udělat. Regule umožňují, aby se každého tendru účastnila kterákoli firma nebo živnostník, jenž má zájem. Jediným kritériem pro rozhodování o vítězi je nabídnutá cena.

Protože nová pravidla zakázky otevřela stovkám malých firem a místních podnikatelů ze šumavských obcí, průměrná cena prací poté klesla o 30 %.

Součástí takzvaných minitendrů je také  důsledný systém kontroly práce těžařských firem a dodržování smluv.

Ale Jan Stráský už anoncoval, že hodlá minitendry zrušit. Namísto nich chce zavést obecně prospěšnou společnost, která bude mít práce na starosti. Přidělování zakázek se tak dostane pod kontrolu krajských politiků. To by potvrdilo obavy, na které Hnutí DUHA poukazovalo po vynucené rezignaci předchozího ředitele Františka Krejčího [2].

Hnutí DUHA v dopise vyzvalo nového ředitele, aby také jasně řekl zda:

  • Pustí těžaře i do  30 % národního parku, která jsou nyní ponechána divoké přírodě. 
  • Bude chránit šumavskou krajinu a přírodu, kvůli které každý rok přijíždějí statisíce turistů, před developerskými projekty včetně těch, jež prosazují vlivní politici.
  • Nebude odstraňovat či nutit k odchodu odborníky z národního parku.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
„Pro ochranu šumavské přírody je samozřejmě nejdůležitější, jestli nový ředitel začne s  kácením v těch částech parku, které jsou ponechány divoké přírodě nebo jestli do národního parku vpustí obří developerské projekty. Ale prvním velkým testem bude, jak naloží s pravidly pro zakázky národního parku. Tady se totiž ukáže, jaké má plány se šumavskými lesy. Hodně lidí si totiž myslí, že Stráský se stal ředitelem, aby pomohl vlivným dřevařským společnostem. A těm sice jde o větší těžbu dřeva v parku, ale také jim hodně vadí současná čistá pravidla výběrových řízení. Z rozhodnutí o tendrech se proto hodně dozvíme také o tom, jak bude pečovat o vzácné horské lesy.“

„Správa parku dostala za minitendry cenu pro nejotevřenější úřad v republice právem. Na  dílčí práce v lese se vypisuje speciální tendr, do výběrového řízení se může přihlásit každý podnikatel nebo malá firma a o vítězi rozhoduje pouze nabídnutá cena. Pokud práce v lese dostane na starost ops, přidělování zakázek se dostane pod kontrolu krajských politiků.“

Poznámky:
[1] Dopis zaslaný Janu Stráskému lze stáhnout na http://www.hnutiduha.cz/uploads/media/dopis_sumava.pdf
[2] www.hnutiduha.cz/zpravodajstvi/detail-zpravy/browse/2/article/konec-redi...