Ranec českých biobuchet pro děti v Brně

Stovky bioobuchet z ekologického zemědělství dostanou brněnské děti během pátečního odpoledne od Hnutí DUHA.
Akce je součástí kampaně Hledá se česká buchta, která má přimět velké pekárny, mlékárny, dodavatele uzenin, zpracovatele ovoce či zeleniny a další, aby do obchodů dodávali více českých biopotravin. Supermarkety nabízejí desítky druhů importovaného bio zboží, které by přitom mohli snadno zajišťovat domácí zemědělci.
Hnutí DUHA spustilo webovou stránku www.ceskebiopotraviny.cz, odkud lidé mohou psát emaily přímo velkým výrobcům potravin a požadovat od nich lepší nabídku bio. Ekologická organizace slíbila, že za každého, kdo z webu email – či emaily – odešle, věnuje brněnským dětem před Dnem dětí jednu biobuchtu.
 
Lidé na www.ceskebiopotraviny.cz najdou rovněž novinky o biopotravinách na českém trhu, kontakty na dodavatele, informace o ekologickém zemědělství nebo publikace ke stažení.
Loni 62 % prodaných biopotravin pocházelo z dovozu. Podíl importu je rok od roku horší. České ekologické zemědělství tak podle Hnutí DUHA zbytečně přichází o příležitosti. Hlavní příčinou je slabá nabídka velkých výrobců potravin.
Kateřina Kotásková z Hnutí DUHA řekla:
„Kampaň dál pokračuje. Z webu www.ceskebiopotraviny.cz může každý poslat email hlavním českým výrobcům potravin a požadovat, aby na trh dodávali více bio. Velký podíl dováženého zboží na trhu s biopotravinami je úplně zbytečný. Hlavní vinu nesou velcí čeští výrobci, jako pekárny, mlékárny, výrobci uzenin a další podniky, kteří biopotraviny nenabízejí. Obchody je proto více a více dovážejí z ciziny. Přitom mléko, obilí nebo zeleninu a další suroviny by klidně mohli dodávat domácí zemědělci. České zemědělství i naše krajina tak zbytečně přichází o velkou příležitost.”