Reakce na vyjádření ministra Brabce pro ČTK

 Hnutí DUHA striktně odmítá, že ekologické organizace podporují skládkování.

Naopak dlouhodobě prosazujeme přesun surovin ze skládek do recyklace. Doložit to lze na jednoduchém příkladu. Hnutí DUHA konkrétně prosazuje, aby nová odpadová legislativa co nejvíce zvýšila skládkovací poplatek a zároveň, aby recyklační slevu udělila jen těm obcím, které skutečně dosáhnou vysoké míry recyklace nebo minimalizují produkci zbytkového odpadu.

Ministra životního prostředí jsme opakovaně upozornili, že naopak jím předložený návrh umožní pokračování skládkování neboť zvýšení poplatku se vyhnou i obce, které třídí odpad velmi slabě. Stejně tak jsme hlasitě kritizovali MŽP, když snížilo závazný recyklační cíl v plánu odpadového hospodářství z 50 % na 38 %, čímž rozvoj recyklace zásadně podkopalo.

Hnutí DUHA zároveň odmítá jednostrannou podporu spaloven, neboť nemá smysl suroviny zachráněné před skládkami spálit ve chvíli, kdy se dají využit znova.

Jedná se o reakci na výroky ve zprávě ČTK dostupné na http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/brabec-nove-zakony-o-odpadech-se-do-voleb-nestihnou-prijmout/1444373