Recept na recesi může ušetřit českým rodinám tisíce

Plán Evropské komise, která chce odvrátit recesi také rychlejším utrácením miliard z eurofondů, podle Hnutí DUHA zároveň může řadě českých rodin srazit účty za vytápění o tisíce korun ročně. Návrh je na programu dnešního a zítřejšího summitu Evropské unie.
Program by přitom rovněž snížil exhalace skleníkových plynů i dovoz plynu z Ruska.
Evropská komise navrhla, aby členské státy – včetně České republiky – mohly peníze vyčleněné na začátek příštího desetiletí utratit předem [1]. První miliardy by přišly už začátkem roku 2009. Injekce přitom změní pravidla tak, že dovolí část fondů půjde na granty pro rodiny, kterým pomohou s vylepšením izolace domů nebo nákupem solárních kolektorů na vytápění [2].
Program se má zaměřit na ekonomicky slabší rodiny, které nemají peníze na potřebné investice.
Hnutí DUHA začátkem roku publikovalo nezávislou studii, podle které možnosti snižování energetické náročnosti českých budov odpovídají šestinásobku elektřiny, kterou by dodávalo rozšíření uhelných dolů na Mostecku [3].
Domácnosti pohltí 60 % české spotřeby dováženého zemního plynu, z toho většina připadá na topení.
Pavel Přibyl z Hnutí DUHA řekl:
„Plán Komise má několik plusů zároveň. Pomůže oživit ekonomiku, podpoří hlavně menší stavební firmy – a přitom řada rodin tak může ušetřit tisíce korun ročně, srazíme exhalace i dovoz plynu z Ruska. Nejde jen o to, aby Mirek Topolánek na summitu plán schválil. To jej v tomto případě nic nestojí. Hozená rukavice je to hlavně pro Jiřího Čunka, který takové programy má na starosti a jemuž dává velkou příležitost. Grantové programy na snižování energetické náročnosti domů mají chronický nedostatek peněz.“
Poznámky:
[1] Podrobnosti v materiálu Evropské komise
[2] Podrobnosti v tiskové zprávě Evropské komise
[3] Podrobnosti v tiskové zprávě