Ruská ropa za hubičku? Pусская нeфть за поцелуй?

Zveme na obrazově atraktivní happening před zahájením Kongresu ODS.

V sobotu 3. listopadu 2012, 9.15 – 10.00, v Brně u hlavního vchodu do areálu výstaviště (pod schody u tramvajové zastávky Výstaviště, hlavní vchod)

Obrazová pozvánka zde:

 

Před zahájenám Kongresu ODS na brněnském výstavišti vyjádří Hnutí DUHA  nesouhlas s návrhem Státní energetické koncepce, kterou připravuje ministr Martin Kuba (ODS) a jež – mimo mnoha jiných rizik - zvyšuje českou závislost na ruské stále dražší ropě a plynu.

Po zářijové vládní roztržce o státní energetické koncepci ji chce ministr Kuba předložit vládě k projednání znovu ve středu 7. listopadu.

Základní argumentace

Ministr Kuba jde svou koncepcí na ruku Rusku, velkým uhelným společnostem a ČEZ, ovšem na úkor českých rodin a naší ekonomiky. Domácnosti a podniky kvůli ní budou platit horentní účty za dražší a dražší fosilní paliva.

Hnutí DUHA naproti tomu prosazuje propočtený plán, který navrhlo ve své iniciativě Velká výzva – plán, který rozhýbe investice do chytrých řešení, jako jsou úsporné domy, čistá obnovitelná energie, pohodlná veřejná doprava, snadná recyklace odpadu nebo české potraviny v obchodech. Srazí tak účty za energii i naši závislost na dovozu paliv, posílí ekonomiku a nastartuje nová odvětví.

Statistika

  • V roce 2011 utratila Česká republika denně 269 milionů korun za dovoz ropy.[1]
  • Téhož roku bylo téměř 60 % ropy dovezeno z Ruska, dalších 30 % z Ázerbájdžánu.[2]
  • Spotřebu ropy lze snížit o dvě třetiny. V dnešních cenách to znamená denně ušetřit 175 miliónů korun. To je stejná částka, s jakou denně hospodaří dohromady 215 000 českých domácností.
  • Naše ekonomika  na každou vyrobenou korunu hrubého domácího produktu spotřebuje čtvrté největší množství energie – uhlí, ropy, plynu či uranu – ze všech států EU.

Martin Mikeska z Hnutí DUHA řekl:

Ministr Kuba si ve své energetické koncepci výborně rozumí s ruským prezidentem Putinem: tím, že chce dovážet víc a víc stále dražší a dražší ropy i plynu, nápadně připomíná někdejší socialistické plánování. Zastaralost jeho energetické koncepce proto připomíná Hnutí DUHA stylovým soudružským polibkem a la Brežněv.

Kubova koncepce je promarněnou příležitostí. Pokud Martin Kuba svůj návrh prosadí, průměrnou českou domácnost to bude stát několik tisíc korun ročně na zbytečných účtech za stále dražší plyn i ropu. Ekonomika tak zůstane přisátá na ropovody, trubky s plynem a uhelné doly stejně jako český ministr na ruského prezidenta.[1]           Zahraniční obchod podle zboží a zemí, ČSÚ, Praha 2012

[2]           Databáze zahraničního obchodu, ČSÚ, http://apl.czso.cz/pll/stazo/STAZO.STAZO, 14. 3. 2012.

 

Šítky aktuality: