Sedí v kanceláři s těžaři a doporučuje prolomit limity. Radí vládě zmocněnec Cieńciała opravdu nezávisle?

Těžba zničí daleko víc pracovních míst, než zachová<--break->.

Zmocněnec vlády pro revitalizaci Ústeckého kraje Jiří Cieńciała – který má vládě radit s rozvojem a směřováním kraje – má kancelář v budově Výzkumného ústavu hnědého uhlí (VÚHU) v Mostě [1]. 45 procent akciové společnosti VÚHU vlastní Czech Coal Pavla Tykače, další 45 kontroluje společnost Severočeské doly, a.s. (ze skupiny ČEZ) [2].

Severočeské doly, a.s., přitom těží hnědé uhlí na velkolomu Bílina, který je omezen limity. Pavel Tykač spolu s Janen Dienstlem ovládají společnost Severní energetická, a.s., která byla nedávno vyčleněna z Czech Coal a těží uhlí na velkolomu ČSA. Tam limity chrání domy a továrny před zbouráním. Těžaři poskytují kancelář ve své budově Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR za výhodnou cenu [3]. Je pro ně jistě výhodné mít zmocněnce ve své budově a pod dohledem.

Spolupráce Jiřího Cieńciały s Pavlem Tykačem ovšem nezačala s funkcí vládního zmocněnce. V závěru vlády kabinetu Jiřího Rusnoka plánoval Cieńciała jako tehdejší ministr průmyslu dokonce založení společného podniku státu s uhlobarony, který by získal státní pozemky a těžil za limity. Plán jednoznačně odmítli poslanci [4]. Posuzuje snad za všech těchto okolností Jiří Cieńciała ohrožení těžařských pracovních míst prolomením limů stejně jako rušení jiných pracovních míst jejich zachováním nezávisle?

Severočeských zaměstnanců Severní energetické a.s. je 851 [5]. Tato pracovní místa by byla pozvolna rušena, pokud nebudou prolomeny limity těžby uhlí na lomu ČSA. Oproti tomu by spolu s Horním Jiřetínem zaniklo 811 pracovních míst [6], jestliže limity na lomu ČSA prolomeny budou. Chemické závody Unipetrol, které by také zanikly těžbou na lomu ČSA, poskytují 4 153 pracovních míst [7].

Po privatizaci původní Mostecké uhelné (z níž vznikl Czech Coal a Severní energetická) její noví vlastníci postupně propustili téměř 15 000 zaměstnanců firmy, tedy průměrně 750 ročně , aniž by to vyvolalo protesty odborů či politiků. Nyní se jedná o práci pro 851 zaměstnanců Severní energetické, a.s. (včetně managementu, sekretářek a uklízeček), kteří by měli být postupně propouštěni do roku 2022, tedy průměrným tempem stovky lidí ročně [8]. 

Přikloní se na dnešní tiskové konferenci k limitům ministr Jan Mládek na stranu vyšší a perspektivní zaměstnanosti a tedy rozvoje kraje, nebo na stranu uhlobaronů? Hnutí DUHA předkládá základní údaje o energetických, sociálních a ekonomických aspektech limitů těžby hnědého uhlí (příloha).

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Téměř 5000 pracovních míst by zaniklo, pokud by byly prolomeny limity těžby uhlí na velkolomu ČSA. Naopak pokračování těžby udrží pouze 851 pracovních míst, nerozhodne-li se vedení pro zeštíhlení firmy. Sděluje tato fakta zmocněnec vlády Jiří Cieńciała ministru průmyslu Mládkovi, když sedí v jedné budově s Tykačovými těžaři a jako předchozí ministr průmyslu stál na straně prolomení limitů?“   

Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

 

Poznámky:

[1] http://listy.mesto-most.cz/vladni-zmocnenec-jiri-cienciala-ma-v-moste-novou-kancelar/d-7403/p2=908

[2] http://vuhu.jednicky.cz/index.php?lg=cz&sel=menu&menuID=2

[3] Vyplývá to ze sdělení Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, které kancelář pro zmocněnce pronajímá a platí.

[4] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/drtiva-vetsina-snemovny-proti-spolecne-firme-statu-s-uhlobarony

[5] Vyplývá to z informací publikovaných v obchodním rejstříku ve sbírce listin společnosti Severní energetická, a.s. dříve Litvínovská uhelná, a.s. (viz výroční zprávu https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-sl-detail?dokument=17111185&subjektId=28353&spis=541723, str. 8)

[6] Písemné vyjádření Horní Jiřetín ze dne 12. 3. 2013 včetně podrobného výčtu zaměstnavatelů

[7] Podklad krajské pobočky Úřadu práce ze dne 25. 3. 2013 pro město Litvínov

[8] Czech Coal: Roční zprávy o udržitelném rozvoji skupiny Czech Coal za roky 2004–2011 (informace o počtu pracovních míst před rokem 2005 jsou uvedeny ve zprávě za rok 2007)

 

Přílohy:

Základní údaje o energetických, sociálních a ekonomických aspektech limitů těžby hnědého uhlí (PDF)

Vyjádření Vladimíra Buřta, starosty Horního Jiřetína (PDF)

Šítky aktuality: