Šéfka ERÚ chce škrtnout podporu pro domácí čistou energii – reakce Hnutí DUHA

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková oznámila, že chce od roku 2014 ukončit podporu obnovitelných zdrojů energie.

Ale Hnutí DUHA ve své iniciativě Velká výzva prosazuje nový zákon, který stanoví, jakým tempem Česko bude snižovat svoji závislost na drahých fosilních palivech – krok po kroku, rok po roku [1]. Stanoví tudíž dlouhodobá pravidla pro investice do chytrých řešení, jako je čistá energetika, aby státní úředníci nedělali otočky ode zdi ke zdi.

Sníží tak účty domácnostem, posílí ekonomiku a srazí naši závislost na dovozu ropy a plynu.

Martin Mikeska z Hnutí DUHA řekl:
„Na ruské ambasádě a také u českých uhlobaronů budou dneska večer slavit. Chytré investice do domácí čisté energie snižují naši závislost na dovozu energie i na uhelných velkodolech. Čistá energetika je levnější a levnější, zatímco fosilní paliva dražší a dražší."

„Tenhle zmatek ‚ode zdi ke zdi‘ musí skončit. Parlament by měl podle úspěšného britského vzoru schválit nový zákon, který závazně stanoví, jakým tempem chceme snižovat svoji závislost na dražších a dražších fosilních palivech – a potažmo startovat chytré investice do čistých domácích řešení, jako je čistá energetika."

„Vitásková chce paušálně stopnout velké i malé projekty, drahé i levné projekty, špatné i chytré projekty. Prostě všechno. Před pár dny tvrdila, že solární elektrárny na střechách by ‚měly být a měly mít podporu' – ale teď je chce škrtnout také."


Poznámky:

[1] Podrobnosti: www.velkavyzva.cz/pics/www_brozurka_www.pdf

Šítky aktuality: