Senát může dát zítra zelenou nové Zelené úsporám

Již zítra mohou podle programu nadcházející schůze Senátu rozhodovat jeho členové o klíčovém zákonu, v němž půjde o využití desítek miliard korun na příštích sedm let.

Pokud jej odhlasují, tak by v příštím roce měly první české domácnosti a obce získat od státu peníze na zateplování domů nebo výměnu kotlů z programu, který naváže na úspěch Zelené úsporám.

Hnutí DUHA loni navrhlo, aby vláda na nový Program energetické nezávislosti vyčlenila peníze z prodeje povolenek ke znečišťování průmyslovým podnikům [1]a právě takové řešení mají senátoři na programu schůze, která začíná zítra.

Senátoři projednají Sněmovnou schválený zákon o obchodování s emisními povolenkami, který určuje využití miliardových výnosů, včetně podpory energetických renovací budov.

Program typu Zelené úsporám by pomohl domácnostem i městům a obcím se zateplením domů, výměnou oken či vybavením  domů moderními kotli na biomasu, solárními kolektory na střechách a podobně.

Příležitosti úspor jsou enormní. Rozumné možnosti k zateplování českých domů činí dvakrát více než množství energie, která by se získala prolomením limitů těžby, rozšiřováním uhelných dolů a bouráním dalších obcí na Mostecku. Ekonomice pomůže také snížení účtů za vytápění a vytvoření tisíců pracovních příležitostí ve stavebnictví a výrobě potřebných materiálů a technologií. 

Nezávislá studie, kterou Hnutí DUHA zadalo, uvádí, že energetická renovace budov může českým domácnostem, obcím a firmám ušetřit 39 miliard korun ročně na účtech za vytápění [1].

Zákon, který schválila Poslanecká sněmovna, počítá s tím, že třetinu z výnosu prodeje povolenek dostane Státní fond životního prostředí. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa přitom řekl, že hlavní prioritu bude mít program energetických renovací budov.

Použití výnosů z prodeje povolenek ke znečišťování na program navazující na Zelenou úsporám prosazuje Hnutí DUHA spolu se Svazem měst a obcí, Svazem podnikatelů ve stavebnictví i Svazem českých a moravských bytových družstev.

Karel Polanecký z Hnutí DUHA řekl:

Taková příležitost tady dlouho nebyla. Senátoři mohou schválením jediného zákona pomoci ekonomice, razantně snížit účty domácností za vytápění a omezit znečištění ovzduší v českých městech a vesnicích. To všechno zvládne podpora energetických renovací budov, jak ji navrhuje zákon o emisních povolenkách schválený Sněmovnou. Čím dříve bude platit, tím lépe.

Poznámky:

[1] Podrobnosti v tiskové zprávě:
http://hnutiduha.cz/aktualne/zateplovani-usetri-39-miliard-rocne-0

Šítky aktuality: