Senát nesmí dát peníze českých rodin ČEZ

Senát může ve středu zamítnout změnu v zákoně, podle které by elektrárenská společnost ČEZ dostala až 70 miliard korun z kapes daňových poplatníků za to, že vypouští hodně exhalací. Peníze by podle Hnutí DUHA našly lepší uplatnění v zateplování domů, které statisícům rodin srazí účty za energii a sníží dovoz plynu z Ruska.
Senátoři budou hlasovat o kontroverzním přílepku, který má změnit pravidla pro obchodování s emisními povolenkami. Pokud jej schválí (a podepíše prezident), stát přijde o desítky miliard korun ročně, které se přesunou do příjmů ČEZ.
Energetickou náročnost českých budov – a tedy účty za teplo, exhalace oxidu uhličitého i závislost na plynu z Ruska – lze snížit asi o 60 %. Možnosti jsou pětapůlkrát větší, než kolik energie by dodávalo kontroverzní rozšíření uhelných dolů a bourání dalších obcí na Mostecku. Hnutí DUHA navrhlo, aby stát zřídil Fond energetické nezávislosti, který bude rodinám pomáhat se zateplováním domů, a investoval do něj 22 miliard korun ročně.
Karel Polanecký z Hnutí DUHA řekl:
"Senátoři musí zabránit tomu, aby neústavní přílepek ochudil české rodiny o prostředky, za něž by šlo zateplit statisíce domů. Rodiny by nejen ušetřily na účtech za energii, ale také snížíme exhalace a českou závislost na ruském plynu. Senát se může ukázat jako skutečná pojistka. Obchodování s emisemi je tady kvůli snižování emisí. Rozhodně ne proto, aby na něm ČEZ vydělával desítky miliard a ještě k tomu jen proto, že jich obrovská kvanta produkuje."