Silná aliance řekne Nečasovi, aby pomohl chytrým domům

Reprezentanti Hnutí DUHA i obcí a měst, podnikatelů, odborů a bytových družstev se dnes sejdou s předsedou vlády, aby s ním jednali o novém Programu energetické nezávislosti, který by měl srazit závislost českých budov na vytápění fosilními palivy.

"Tento postup by byl plně v souladu s usnesením vlády o Koncepci bydlení do roku 2020," říká Vít Vaníček, předseda Svazu českých a moravských bytových družstev.

Martin Sedlák z Hnutí DUHA doplňuje:
„Budeme s premiérem jednat, aby vláda spustila nový Program energetické nezávislosti, který pomůže statisícům domácností s chytrou renovací domů pomocí zateplení, výměny topení a podobně. Rodinám tak ušetří tisíce korun za vytápění, posílí ekonomiku, pročistí smog a srazí naši závislost na drahém dovozu ruského plynu.“

„Ministři v příštích měsících mají neopakovatelnou příležitost k tomu využít peníze, jež velké průmyslové podniky brzy začnou platit státu za znečišťování ovzduší.“

S premiérem Petrem Nečasem se společně sejdou Svaz měst a obcí, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, Svaz českých a moravských bytových družstev, ČMKOS a Hnutí DUHA.

Program energetické nezávislosti by měl domácnostem, městům či obcím i krajům pomoci s důkladnou energetickou renovací budov: zateplením, výměnou oken či vybavením domů moderními zdroji tepla - kotly na biomasu, solárními kolektory na střechách a podobně. Srazí tak účty za teplo a sníží závislost domácností i veřejných budov na drahém zemním plynu z nestabilních zemí.

Nezávislá studie, kterou zadalo Hnutí DUHA, spočetla, že důkladné zateplení většiny českých domů by domácnostem, obcím a podnikům ušetřilo 39 miliard korun ročně.

Navíc peníze, které program investuje, zůstanou v domácí ekonomice. Vytvoří tak desítky tisíc pracovních míst pro české zedníky, dělníky a inženýry.

Šítky aktuality: