Škola občanské iniciativy naučila mladé lidi, jak se zapojit do řešení problémů ve svém okolí

Již zítra se uskuteční poslední setkání prvního bloku unikátní Česko-Slovenské školy občanské iniciativy, kterou pořádá Hnutí DUHA se svými partnery. Ta mladým lidem představila možnosti aktivního zapojení se do řešení společenských problémů.

Česko-Slovenská škola občanské iniciativy spočívá v sérii vzdělávacích akcí, kde se mladí lidé naučí plánovat a vést veřejné kampaně, psát grantové žádosti, pracovat s klasickými i novými médii, koordinovat dobrovolníky apod. Součástí projektu, jehož poslední část se uskuteční o nadcházejícím víkendu u Košic na Slovensku, byla i série besed s osobnostmi veřejného života, například se signatářkou Charty 77 a publicistkou Petruškou Šustrovou nebo s mezinárodně uznávaným fotoreportérem Andrejem Bánem. Mezi lektory byly například Milan Štefanec z NESEHNUTÍ nebo Juraj Smatana ze Servisného centra Ekofóra.

Letos zahájený unikátní projekt navazuje na dřívější Školu občanské iniciativy, jejíž čtyři ročníky proběhly na přelomu století a prošlo jimi na 150 absolventů. Velká část z nich se dodnes zapojuje do práce nejrůznějších občanských iniciativ v celé České republice. Na organizaci se kromě Hnutí DUHA podílí také české NESEHNUTÍ a slovenské organizace SOSNA a Servisné centrum Ekofóra. Jednotlivé školící víkendy probíhaly střídavě v Česku a na Slovensku a prošlo jimi 16 mladých dobrovolníků. Pro dalších 16 dobrovolníků je připraveno letní týdenní soustředění, které proběhne v srpnu 2012 na Vysočině.

Na projektu se finančně podílí Evropská unie v rámci Programu „Mládež v akci“ a Visegrádský fond.

Eliška Kvitová, koordinátorka školy občanské iniciativy z Hnutí DUHA řekla:
„Jsem velice ráda, že v České republice i na Slovensku jsou stále aktivní mladí lidé, kteří chtějí  řešit problémy týkající se jejich okolí i široké společnosti. Zkušení lektoři účastníkům kurzu ukázali, že má smysl být občansky aktivní a podělili se s nimi o své znalosti a zkušenosti.“

Ilustrační foto: archiv Hnutí DUHA