Skončil 17. ročník Týdnů pro les a divočinu

Lidé po celý rok pomáhali s Hnutím DUHA přírodě. Odpracovali přes 56 tisíc dobrovolnických hodin a našli torzo pušky z konce války.

V neděli začaly hned dvě poslední akce Týdnů pro les a divočinu. Týdenní pracovní akce pro dobrovolníky, kteří chtějí pomoci s obnovou zdravých lesů, zeleně v krajině a návratu divočiny do chráněných území. Uspořádalo je Hnutí DUHA v Moravskoslezském, Olomouckém, Zlínském kraji, Jihočeském a Libereckém kraji.

Během 17 let konání akce se uskutečnilo již 112 Týdnů pro les a divočinu, během nichž 1 580 dobrovolníků odpracovalo 56 880 hodin a mj. vysadilo více než dvě stě tisíc stromů a uvolnili na 7 ha lesního porostu pro život vzácného jeřábka lesního.

Lidé pomáhali s ochranou stromků před spasením zvěří, pečovali o remízky a meze ve volné krajině, kosili louky a mokřady, likvidovat nepůvodní rostliny, které vytlačují naše původní druhy (např. borovici kleč). Součástí každé akce byly i zajímavé večerní přednášky a také exkurze s odborným výkladem např. do Národního parku Bavorský les či rezervací CHKO Jeseníky a Beskydy.

Neuvěřitelný nález se také povedl na poli historickém a to účastníkům z turnusu konaného na právě probíhajícím Týdny pro les a divočinu na Osoblažsku. Při opravě studny na pitnou vodu, zde účastníci narazili v nánosu bahna, na téměř zachovalý kus zbraně z druhé světové války.

Týdny pro les pořádá Hnutí DUHA v rámci své práce na ochraně a obnově zdravých lesů a krajiny. Ta pak bude např. více snižovat teplotní výkyvy či lépe zachycovat dešťovou vodu, a tím snižovat sílu a velikost povodní.

Ekologická organizace také prosazuje reformu lesního zákona, která zajistí zdravější hospodaření v lesích. Bude vyžadovat větší výsadbu listnáčů či smíšených porostů a kácení malých skupin stromů namísto plošné, holosečné těžby.

Letošní Týdny pro les a divočinu se konají díky podpoře ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Programu švýcarsko-české spolupráce a dárcům Hnutí DUHA.

Eliška Kvitová z Hnutí DUHA řekla:
„Dovolená zdarma v české divočině přilákala letos skoro 140 lidí všech věkových kategorií, vzdělání, zaměstnání, kteří se rozhodli svou dovolenou věnovat přírodě. Nejeli do Chorvatska, do Itálie nebo neletěli na Bali. Vybrali si chráněné krajinné oblasti České republiky, kde odpracovali přes 4 tisíce dobrovolnických hodin pro lesy, louky, remízky.“

„Podařilo se nám společně udělat spoustu dobré práce pro podporu tak vzácných druhů jako je např. tetřev hlušec, jeřábek lesní, či skoro ztracené vyfoukávané trávníky na vrcholu hory Keprník. Účastníci turnusů uvolnit přes jeden hektar lesního porostu, aby v něm mohl žít vzácný jeřábek lesní a další ohrožení živočichové, přes 3000 stromků ochránit před sežráním zvěří a pokosit několik hektarů luk s výskytem vzácných orchidejí. Pro účastníky byly připraveny zajímavé přednášky a především odborné exkurze. Dobrovolníci se tak mohli celý týden podílet na obnově lesů a krajiny, potkat zajímavé lidi, protáhnout svá těla a dozvědět se přitom spoustu zajímavých informací a navštívit místa s výskytem vzácných rostlin a živočichů.“



Tisková zpráva vznikla v rámci projektu Aktivně pro ochranu přírody na Moravě. Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce.

Šítky aktuality: