Sněmovna dnes projedná průlomový zákon, který rozhýbe zelená řešení

Dobrý zákon s prozatím nedostatečným obsahem je podle Hnutí DUHA návrh [1], který na dnešní program schůze sněmovny prosadili sociální demokraté, zelení, lidovci a komunisté [2]. Podle nové legislativy má Česká republika snížit exhalace skleníkových plynů o 50 % do roku 2050. Rozhýbe tak investice do moderních zelených řešení – zateplování domů nebo čisté energetiky, pohodlné veřejné dopravy, snadné recyklace či místních potravin.

Hnutí DUHA, které takový zákon prosazuje iniciativou Velká výzva, poslanecký návrh uvítalo. Bude ale prosazovat dvě nezbytná vylepšení:

  • Aby zákon snižoval exhalace skleníkových plynů podle doporučení Pačesovy komise – tedy o 80 % do roku 2050 (tedy 2 % za rok). Padesátiprocentní snížení (tedy asi 1,4 % za rok) je také v rozporu s volebním programem ČSSD, který výslovně počítá s tempem 2 % ročně [3].
  • Konkrétní pravidla, která zajistí, aby budoucí vlády zákon skutečně plnily.

Česká republika se 12 tunami na obyvatele a rok patří mezi evropské rekordmany v exhalacích oxidu uhličitého. Hnutí DUHA prosazuje nový zákon podle britského vzoru, který závazně stanoví, že země bude snižovat exhalace skleníkových plynů o jednu padesátinu ročně – krok po kroku, rok po roku. Nastartuje tak investice do nových technologií, vytvoří desetitisíce nových pracovních míst, sníží účty domácnostem i dovoz ropy a plynu. V Česku je zákon připravován s právními experty EPS. Více na www.velkavyzva.cz [4].

Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Zákon jde dobrým směrem, ale konkrétní obsah je prozatím nedostatečný. Budeme prosazovat nezbytná vylepšení. Experti se shodují, že pouhé padesátiprocentní snížení exhalací problém vůbec neřeší. Stodvacetikilovému tlouštíkovi lékaři také nedoporučí, aby shazoval jen půl kila ročně. Pačesova komise i volební program ČSSD shodně počítají s osmdesáti procenty. Máme také několik návrhů, jak zajistit, aby zákon byl opravdu dodržován. Každopádně je to důležitý krok kupředu, k podrobnější debatě.“

Poznámky:

[1] Návrh zákona >>

[2] Výsledky hlasování >> o zařazení do programu

[3] Volební program ČSSD >> , str. 17 („Přispějeme i k odstranění příčin globálního oteplování zákonným závazkem snižovat množství skleníkových plynů o 2 % ročně.“)

[4] Podrobnosti o návrhu Hnutí DUHA >>