Solární elektřina je levnější a levnější: vláda mění zákon

Ministři uvažují o změně zákona na podporu zelené energie proto, že výrobní náklady solární elektřiny spektakulárně klesají. Poukázalo na to Hnutí DUHA před pondělní diskusí vlády.

Kabinet bude rozhodovat o návrhu ministra průmyslu a obchodu, aby ze zákona o obnovitelných zdrojích vypadla klauzule, podle které lze výkupní ceny snižovat až o 5 procent ročně. Náklady na postavení solární elektrárny totiž díky inovacím klesají mnohem rychleji. Jenom během letošního roku se propadly o více než 20 procent.

Když zákon vznikl, výrobní cena solární elektřiny činila asi 13 korun za kilowatthodinu. Ale současné komerční projekty v Německu stojí v přepočtu zhruba osm až devět korun. Experti očekávají, že náklady budou nadále klesat, takže zelená energie bude stále levnější.

Solární elektrárny nyní vyrábějí elektřinu pro 40 tisíc domácností. Exhalace oxidu uhličitého snižují o ekvivalent 48 tisíc osobních aut. Domácí sluneční energie je nezávislá na palivech dovážených z Ruska či odjinud.

Čistá energetika navíc vytvořila nové příležitosti pro český průmysl. Kyocera v Kadani postavila továrnu na výrobu solárních fotovoltaických panelů, jež dává práci třem stovkám lidí. Schott Solar investoval do nové linky ve Valašském Meziříčí, kde hodlá zaměstnat tisíc dělníků.
Hnutí DUHA prosazuje nový zákon, který závazně stanoví, že Česká republika bude snižovat exhalace skleníkových plynů o 2 % ročně – krok po kroku, rok po roku. Rozhýbe tak investice do moderních zelených řešení, jako je zateplování domů, čistá energie, pohodlná veřejná doprava, místní potraviny nebo snadná recyklace. Více na www.velkavyzva.cz.
Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl:„Důvodem pro změnu v zákoně je vlastně fenomenální zlevnění solární energetiky. Náklady na sluneční elektrárny se jenom během letošního roku propadly o dalších dvacet procent. Zákon velmi dobře motivuje k inovacím a snižování nákladů, jenom je potřeba výkupní ceny v některých případech upravit, aby odpovídaly trendu. Vládní návrh je celkem rozumný. České solární elektrárny už teď snižují exhalace o množství, které odpovídá výfukovým plynům ze 48 tisíc aut.“