Soud skoncoval s plány na pálení recyklovatelných odpadů v Mostě, úředníci byli podjatí

Soud dal za pravdu Hnutí DUHA. Je to po spalovně v Karviné už druhý podobný případ v poslední době

 Ústecký krajský soud dnes skoncoval s plány soukromé firmy United Energy postavit v Mostě spalovnu odpadů, která by pohlcovala velké množství recyklovatelných surovin. Soudci potvrdili námitky Hnutí DUHA a projekt zamítli.

 Soud rozhodl, že o projektu nemůže rozhodovat mostecký magistrát, když město dostalo miliony korun sponzorských darů od United Energy.

 Plánovaná megaspalovna měla každý rok pohltit desítky tisíc tun kvalitních recyklovatelných surovin. Hnutí DUHA argumentuje, že plýtvání zvyšuje závislost země na dovozu surovin.

 Ústecký kraj předloni recykloval pouhých 31 procent komunálních odpadů [1]. Přitom sousední Německo používá 65 procent odpadků a kraj sám plánoval padesátiprocentní míru recyklace.

 Hnutí DUHA prosazuje, aby vláda místo předražených obřích spaloven podpořila třídění a recyklaci surovin, které lze ještě použít. Stát a kraje proto musí motivovat radnice k opatřením, která domácnostem usnadní třídění odpadu.

 Poslanecká sněmovna má přitom za dva týdny hlasovat o návrhu odpadového zákona, podporovaného i ministrem Brabcem, který by namísto zvýšení recyklace přesměroval většinu komunálních odpadů končících dnes na skládkách do spaloven.

 Ivo Kropáček, odpadový expert z Hnutí DUHA, řekl:

 „Projekt měl zbytečně pohlcovat desetitisíce tun kvalitních, recyklovatelných materiálů. Takové provozy zbytečně a velmi zvyšují naši závislost na dovážených surovinách.“

 „Přitom Ústecký kraj recykluje ani ne polovinu toho, co sousední Německo. Stát a krajský úřad by měl pomoci s projekty, které rodinám usnadní třídění odpadu, a tak zvýší recyklaci.“

 „Soud potvrdil, že je proti zdravému rozumu i právu, aby o projektu rozhodovali magistrátní úředníci, když město od United Energy dostalo miliony korun sponzorských darů.“

 
 Kontakt:

 Jan Piňos, Hnutí DUHA, telefon 731 465 279731 465 279, email jan.pinos@hnutiduha.cz

 

Poznámky:

 [1] Hodnotící zpráva o plnění Plánu odpadového hospodářství Ústeckého kraje za rok 2012, Krajský úřad Ústeckého kraje, listopad 2013, str. 11

 

Šítky aktuality: