Špičkový design a čisté technologie: nejlepší výstava Designbloku k vidění v Brně

Výstava o cestě do budoucnosti propojuje prvotřídní design a čisté technologie. Poté, co na pražském Designbloku zaznamenala nebývalý zájem návštěvníků a získala prestižní ocenění šéfredaktorů odborných časopisů [1], nyní zavítala do Brna. Od 8. do 27. 11. je k vidění v 4AM/Galerii architektury na Starobrněnské ulici [2].

Desítky vystavených objektů a šestnáct informačních panelů nabízí příběhy moderních zelených řešení. Ústředním objektem je Země, jako těleso nebeské od Michaely Tomiškové. Křišťálové město s protékající vodou a velkým tepajícím srdcem uprostřed se stává také srdcem celé výstavy. Expozice dále představí například větrné elektrárny v podobě stylizovaných rozkvetlých stromů od amsterdamského studia NL architects nebo originální bytové doplňky z recyklovaných materiálů od známých autorů jako je Maxim Velčovský.

Hnutí DUHA chce tímto projektem poukázat na úspěšné propojování čistých technologií a špičkového designu, které se začíná stávat každodenní realitou. Ekologická organizace prosazuje prostřednictvím iniciativy Velká výzva důležitý zákon, který rozhýbe investice do chytrých řešení, jako je recyklace, zateplování domů, šetrná doprava nebo podpora místní produkce potravin [3].

Výstavu připravila agentura Profil Media ve spolupráci s Hnutím DUHA a Informačním centrem OSN v Praze. Hlavním partnerem výstavy je společnost Vodafone. Dalšími partnery pak Zastoupení Evropské komise v ČR, Britské velvyslanectví v Praze a společnost Traficon. Partnery brněnského uvedení výstavy jsou Dům umění města Brna a  sdružení 4AM Fórum pro architekturu a média.

Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA, říká:
„Zelené technologie a špičkový design k sobě jednoznačně patří. Prostřednictvím naší iniciativy Velká výzva prosazujeme, aby se tato moderní, chytrá a přitom pěkná řešení stala běžnou součástí života. V tomto úsilí nás podpořilo již více než 22 000 lidí, včetně Václava Havla a dalších osobností.“ 

Jiří Macek, kurátor výstavy z agentury Profil Media, říká:
„Výstava Velký atlas světa je mapou zdánlivě nepodstatných, ale přesto pro další vývoj zcela zásadních detailů. Nikoliv mapou vyčerpávající, nebo dávající jasné návody. Spíš mapou k cestám za dobrým řešením, výstavou hledající v příbězích, předmětech i obyčejných prožitcích klíč ke kvalitnímu životu i v budoucnosti.“


Poznámky:
[1] Expozice „Velký atlas světa: výstava o cestě do budoucnosti“ obdržela na přehlídce Designblok'11 prestižní cenu šéfredaktorů odborných časopisů za nejlepší výstavní projekt letošního ročníku.
[2] Výstava bude ve 4AM/Galerii architektury (Starobrněnská 18, Brno) otevřena od 8.11. do 27.11. denně kromě pondělí vždy od 14 do 19 hodin.
[3] Více na www.velkavyzva.cz

Šítky aktuality: