Stát městům usnadní kompostování odpadu, domácnosti mohou ušetřit za popelnice

Hnutí DUHA uvítalo, že důležitá ministerská vyhláška usnadní radnicím a obecním úřadům kompostování odpadů z parků a zahrad – a může tak statisícům domácností ušetřit poplatky za popelnice.
Nová vyhláška ministerstva životního prostředí totiž stanovila pravidla pro takzvaná komunální kompostoviště. Dovolí tak městům a obcím, aby bez komplikovaných administrativních procedur umožnily lidem v rodinných domcích a mnoha bytovkách odkládat trávu, listí a větve do obecních kompostérů, namísto aby je sypali do popelnice.
Pokud radnice zároveň zavedou poplatky za popelnice podle množství vyhozeného odpadu (tedy nikoli na hlavu), průměrná domácnost na nich může ušetřit i stovky korun ročně.
Hnutí DUHA, další odborníci a někteří poslanci přijetí vyhlášky prosazovali už několik let. Podobná legislativa se velmi osvědčila na Slovensku.
Kompostování je přitom jedním z nejúčinnějších způsobů, jak domácnosti mohou snížit množství odpadu, jež končí v popelnicích. Zelené odpadky ze zahrad či parků  a kuchyňské zbytky dohromady tvoří až 40 procent českého komunálního odpadku. Zatím drtivá většina končí na skládkách nebo se pálí.
Vyhláška zároveň zlevní kompostování a zajistí, aby k využití zeleného odpadu ze zahrad, parků, kuchyní či zemědělství vznikaly jen moderní, čisté bioplynové stanice bez zápachu. Pomůže využití kompostů na polích, a tedy návratu živin do zemědělské půdy.
Veronika Vávrová z Hnutí DUHA řekla:
„Vyhlášku jsme my i kolegové prosazovali několik let. Usnadní život řadě radnic či starostů. Statisícům domácností může ušetřit poplatky za popelnice. Klesne také množství odpadků, které zbytečně končí na skládkách nebo se pálí. Mnohá města a obce na vyhlášku už pár let netrpělivě čekají. Podobná legislativa se velmi osvědčila na Slovensku.“
[1] Viz tisková zpráva MŽP