Šumavu chtějí potopit podnikatelé okolo Zemanovců a ODS

V evropských zemích je přitom samozřejmostí ponechávat významnou část národních parků divoké přírodě přesto, že to v horských smrkových lesích znamená, že část stromů občas uschne, jak se zde přirozeně dělo po tisíciletí. Pod jejich ochranou však průběžně roste nový, zelený prales.
Protestní shromáždění pořádá Strana práv občanů - Zemanovci a sdružení Zachraňme Šumavu, jehož sídlo se nachází na domácí adrese senátora Tomáše Jirsy (ODS). Ten dlouhodobě vede kampaň proti současnému směřování národního parku.
Jihočeským předsedou SPO Zemanovci je pak bývalý plukovník generálního štábu Československé lidové armády Zdeněk Zbytek, o kterém Mf DNES loni napsala, že na Šumavě "vlastní řadu lukrativních nemovitostí. A Národní park Šumava mu brání v další podnikatelské expanzi.” [1]
Před týdnem se dokonce objevila zpráva, že státní podnik Lesy ČR oficiálně podal návrh na úplné zrušení samostatných národních parků a převedení jejich správy pod LČR. Firma zároveň navrhla, aby národní parky – včetně ochrany přírody a služeb pro turisty – nedostávaly žádné peníze ze státního rozpočtu a vydělávaly si na sebe pouze těžbou dřeva.
Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
"Názor plukovníka Zbytka a senátora Jirsy samozřejmě všichni respektují. Nicméně politici, kteří chtějí kácení, prosazují, aby na Šumavě vznikly bezútěšné, holé kopce. Proto většina veřejného mínění podporuje národní park a nikoli politiky. Šumava potřebuje od politiků klid."
"V národních parcích je samozřejmostí významnou část lesů ponechat přirozeným proměnám divoké přírody. Dělají to tak v celé Evropě včetně Německa, Rakouska, Švýcarska nebo Polska. Ministerstvo se při péči o národní park musí řídit doporučeními vědců, ne názory politiků."
„Evropský diplom pro chráněná území je prestižní ocenění, které potvrdí Šumavě mezinárodní věhlas. Politická demonstrace senátora Jirsy a bývalého plukovníka Zbytka, která se snaží ocenění zabránit, je průhledným vyjádřením komerčních zájmů. Přestože v národním parku není stále vše ideální, odvedl se zde v posledních několika letech pořádný kus práce. Bude-li mít Šumava klid od partikulárních zájmů různých politiků, má šanci stát se respektovaným národním parkem.“  

[1]   iDnes, 18. května 2009, „V roce 1989 vyhrožoval tanky...“
http://zpravy.idnes.cz/v-roce-1989-vyhrozoval-tanky-nyni-je-z-nej-novy-z...