Svaz měst a obcí s Asociací krajů chtějí slabou recyklaci a drahé popelnice

Hnutí DUHA odmítlo dnešní prohlášení Svazu měst a obcí s Asociací krajů, které nesouhlasí s lepší recyklací i snadnějším tříděním odpadu a požadují dražší popelnice.
Ekologická organizace podporuje nový zákon, který:
rodinám usnadní třídění odpadu,rozhýbe český recyklační průmysl,zajistí nižší a spravedlivější poplatky za popelnice – kdo více třídí, platí za svoz méně.Ale svaz i asociace odmítají vylepšování recyklace i návrh zákona a požadují zdražení popelnic až na pevnou částku 1250 korun.
Recyklace komunálního odpadu u nás činí pouze 20 % – zatímco v sousedním Německu už překročili padesátiprocentní hranici. Popelnice totiž stojí před každým domem, ale k barevným kontejnerům na třídění to průměrná domácnost má přes 100 metrů daleko. Zelené odpadky z kuchyní a zahrad, které tvoří nejtěžší část odpadu, lze třídit jen v několika městech a obcích.
Jiří Paroubek v zastoupení ČSSD už loni v srpnu anoncoval, že sociální demokraté budou podporovat obdobná opatření, jako jsou navržena v zákoně o odpadech [1].
Ivo Kropáček z Hnutí DUHA řekl:
„Není divu, že Svaz měst a obcí požaduje vyšší poplatky za popelnice než Bursík. Místo levnější recyklace totiž chtějí stavět mamutí spalovny, které jsou extrémně drahé – a lidé je budou muset zaplatit. Namísto drahých megaprojektů by měli podporovat snadnější recyklaci.“
„Pravidlo, že každý musí mít možnost ve svém městě třídit zelené odpadky z kuchyně či zahrad, mají Rakousko nebo Slovensko v zákoně už dávno. Paušální poplatky za popelnice nejsou ve většině obcí proto, že by byly lepší, nýbrž protože kdysi byly půl roku jakékoli jiné zakázány a všichni je museli zavést.“
Poznámky:
[1] Podrobnosti v tiskové zprávě >>