Svaz průmyslu hlásí katastrofu. Už zase

Podle ekologických organizací musí Svaz průmyslu a dopravy přijít s věrohodnějším argumentem, proč nechce uzavřít díry v obchodování s emisemi, než s potřetí recyklovaným varováním před ekonomickou katastrofou, jež už dvakrát nepřišla [1].
Hnutí DUHA a Centrum pro dopravu a energetiku připomněly, že energetické společnosti už dnes tržní cenu povolenek k exhalacím započítávají do nákladů na elektřinu, ačkoli je od státu dostávají zdarma [2]. Proto velcí znečišťovatelé na současném obchodování s emisemi vydělávají miliardy korun.
Česká republika patří se 12 tunami na obyvatele a rok k evropským rekordmanům v exhalacích oxidu uhličitého.
Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
„Jasně, přijde ekonomická katastrofa. To Svaz průmyslu říkal už před prvním kolem obchodování s emisemi, pak před druhým, ale nic se nestalo. Napotřetí se tomu nějak nechce věřit. Na rovinu. Velké firmy s obstarožními technologiemi a vysokými exhalacemi zatím kvůli díře v zákoně na obchodování s emisemi vydělávaly miliardy. Reforma má tuhle bizarnost odstranit a špinavým podnikům se to vůbec nelíbí.“
Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku řekl:
„Jak potvrdila studie agentury New Carbon Finance, aukce povolenek na emise z uhelných elektráren cenu elektřiny nezvýší. Sníží neoprávněné multimiliardové zisky energetických společností, která nám cenu povolenek účtují už teď, aniž by za ně platily. Výnosy z aukcí lze použít na snížení účtů domácností a snížení odvodů za zaměstnance.“
Poznámky:
[1] Svaz průmyslu a dopravy a velké firmy podobná varování vydávali už při přípravě prvního a druhého tzv. alokačního plánu pro obchodování s emisemi:
Pokud velcí znečišťovatelé nedostanou příležitost razantněji zvětšovat exhalace, může to „podvazovat hospodářský rozvoj“ (Josef Zbořil, Svaz průmyslu a obchodu, Hospodářské noviny 27. 7. 2004)Cena elektřiny stoupne podle různých odhadů o „15, ale také o 50 procent“ (Miroslav Vrba, ČEZ, HN 19. 7. 2004)Evropská komise požadavky velkých podniků zamítla. Přesto se katastrofická varování vůbec nevyplnila.
[2] Ekologické organizace v úterý vydaly podrobnou, nezávislou mezinárodní studii, která propočítávala dopady prodeje povolenek k exhalacím v aukcích na ceny elektřiny v České republice a dalších třech zemích. Zjistila, že dopady na cenu energie budou na liberalizovaném trhu nulové.