TOP09 vítá návrh ambiciózního zeleného zákona

Hnutí DUHA uvítalo, že TOP09 dnes usnesením svého předsednictva vyjádřila zájem o ambiciózní zákon, který rozhýbe investice do čistých řešení – jako jsou chytré domy a pohodlná veřejná doprava, snadná recyklace odpadu, čistá energie nebo české potraviny v obchodech.

Ekologická organizace s TOP09 o podpoře jednala několik měsíců. Starostové a nezávislí, strana, která je s TOP09 afilovaná, zákon podporuje už od června 2011. Již dříve legislativu podpořila ČSSD, Věci veřejné a podle nezávislého průzkumu Factum Invenio také 66 procent obyvatel České republiky [1].

Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA, řekl:

"Rámcový zájem TOP09 je velmi důležitý a posouvá zákon o velký krok dopředu. Zákon nastartuje konkrétní investice do čistých řešení – jako jsou chytré domy a pohodlná veřejná doprava, snadná recyklace odpadu, čistá energie nebo české potraviny v obchodech. Již dříve ho podpořily sociální demokraté, Starostové a nezávislí a Věci veřejné. Nyní budeme postupně vyjednávat podporu u zbývajících parlamentních stran a posléze s nimi debatovat o konkrétních podrobnostech. Podobný britský zákon je velmi úspěšný.“

Ekologická organizace zákon podle britského vzoru prosazuje iniciativou Velká výzva. Legislativa závazně stanoví, jakým tempem budou startovat čisté inovace a klesat česká závislost na fosilních palivech: rok po roku, krok po kroku. Už přes 22 tisíc lidí napsalo poslancům, aby zákon schválili. Podrobnosti na www.velkavyzva.cz.

Poznámky:
[1] Průzkum na www.velkavyzva.cz/pics/factum_invenio_pruzkum_zakon.pdf

Foto: iStock

Šítky aktuality: