Topolánek musí odepsat uhlí, potvrdit oživení Ústecka

Předseda vlády Mirek Topolánek by podle Hnutí DUHA měl při úterní návštěvě Horního Jiřetína konečně potvrdit, že vláda odepíše zdejší zásoby uhlí – a pomůže tak hospodářskému oživení Mostecka. Ekologická organizace připomněla, že vládní koalice, kraj i sociální demokraté se shodují: nehodlají dvoutisícové městečko vystěhovat kvůli povrchové těžbě.
Postupný, do několika desetiletí rozplánovaný útlum uhelných dolů podle Hnutí DUHA přinese do Podkrušnohoří život a ekonomickou prosperitu. Ústecko se tak zbaví image beznadějného kraje, který neláká k investicím.
Ústecké krajské zastupitelstvo loni v listopadu schválilo takzvané zadání zásad územního rozvoje, které respektuje ochranu měst a obcí před dalším rozšiřováním uhelných dolů. Koaliční strany v programovém prohlášení vlády potvrdily, že nehodlají obětovat další domovy povrchové těžbě. A Jiří Paroubek napsal, že takzvané limity těžby „bude respektovat každá vláda“ ČSSD.
Ale Hnutí DUHA prosazuje, aby kabinet respektoval vůli kraje i místních obcí a odepsal zásoby uhlí pod Horním Jiřetínem. Splnila by tak závazek z bezmála sedmnáct let starého usnesení vlády.
Mirek Topolánek na dubnové ideové konferenci ODS řekl, že by se strana měla více soustředit na ekologická témata podobně, „jako jsme nenechali socialistům monopol na témata sociální“.
Jana Kubáňová z Hnutí  DUHA řekla:
„Rozšiřování dolů nechce kraj, nechce koalice, nechce opozice a  nepožaduje ani platná Státní energetická koncepce. Vláda musí vyhovět městu a provést odpis zásob uhlí, které pod Horním Jiřetínem a Černicemi leží. Postupný, do několika desetiletí rozplánovaný útlum dolů oživí ekonomiku na Ústecku a přivede sem nová průmyslová odvětví.“