Topolánek sází stromy, musí také snížit exhalace

Vláda musí především snížit průmyslové exhalace oxidu uhličitého, nejen sázet stromky, komentovalo Hnutí DUHA dnešní účast Mirka Topolánka na sázení stromků u Českého Krumlova.
Ekologická organizace ocenila, že předseda vlády sázením stromků zahájil festival Ekofilm [1]. Připomněla ovšem, že snížením exhalací oxidu uhličitého z uhelných elektráren, hutí, chemiček a dalších průmyslových podniků o pouhých 6 % by dosáhl stejného účinku jako vysázením řádově 10 000 hektarů úplně nového bukového lesa.
Právě šestiprocentní snížení exhalací Hnutí DUHA prosazuje do národního plánu pro druhé kolo evropského obchodování s emisemi. Vláda o něm bude rozhodovat během několika týdnů. Česká republika se 12 tunami na obyvatele a rok patří mezi evropské rekordmany v produkci oxidu uhličitého. Hlavní příčinou jsou zastaralé uhelné elektrárny a málo efektivní průmysl.
Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Že premiér symbolicky vysadí několik stromů, je určitě sympatické. Ale skutečnou příležitostí ke snížení vysokého českého znečištění bude národní plán pro evropské obchodování s emisemi. Pokud v něm vláda sníží průmyslové exhalace o pouhých pár procent, dosáhne stejného výsledku jako výsadbou řádově milionů hektarů lesa. Premiér Topolánek musí využít také této šance.“
 
Poznámky:
[1] Tisková zpráva na www.vlada.cz/scripts/detail.php?id=1938