Trh s vytříděnými odpady překonává krizi

Trh s vytříděnými surovinami se vrací do normálu [1]. Zájem o vytříděné suroviny se zvedá a ceny jak u nás tak v zahraničí pozvolna rostou. Odpůrci zlepšení recyklačních služeb tak přišli o svůj hlavní argument.
Hnutí DUHA dlouhodobě prosazuje opatření do zákona o odpadech, která vládě pomohou rozhýbat domácí recyklační průmysl a domácnostem usnadní třídění odpadu [2]. Míra recyklace odpadů u nás nyní činí pouhých 20 %, zatímco v sousedním Německu nebo Rakousku jsou na tom až třikrát lépe – hlavně proto, že třídění je pro české domácnosti komplikované. Popelnice totiž stojí před každým domem, ale k barevným kontejnerům na tříděný odpad to má domácnost v průměru přes 100 metrů daleko. Odpady z kuchyní a zahrad, které tvoří nejtěžší část odpadů, lze třídit jen v několika málo městech a obcích.
>> Přečtěte si Informační list s hlavními čísly a údaji o komunálních odpadech Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:
„Ceny a odbyt surovin v dobách krize klesá. Poklesla cena ropy, železné rudy, hliníku i druhotných surovin. Nyní se světové ceny surovin opět zvyšují. Zlepšovat třídění a recyklaci je důležité nezávisle na hospodářských cyklech. Z dlouhodobého pohledu se musí vyrábět zboží především z druhotných surovin a to tak, aby šlo snadno recyklovat. Proto musíme zvýšit recyklaci a minimalizovat pálení a skládkování odpadů.“
Poznámky:
[1] Podrobnosti o vývoji cen například ve Velké Británii naleznete zde >> [2] Podrobnosti v tiskové zprávě >>