Udělejme VŠECHNO pro NIC

Divočina nezná hranice. Happening a koncert za československou divočinu dnes v Praze

Netradiční happening „Urobme všetko pre NIČ“ se dnes ve 13 hodin odehraje před slovenským velvyslanectvím v Praze. Představitelé Lesoochranárskeho zoskupenia VLK a Hnutí DUHA se tam sejdou, aby společně upozornili na potřebu ochránit minimálně 5% území Slovenska a 3 - 5 % rozlohy ČR pro divokou přírodu. Znemaná to ponechat ji svobodnému vývoji, tedy respektovat, že nejvíc divočině pomůžeme tím, když v ní nebudeme dělat naprosto NIC. 

Večer pak pokřtí slovenská kapela Longital nové album s názvem Divoko na společném vystoupení i s novým albem zpěvačky  Katarzie [1].  Koncert se uskuteční ve 20 hodin v Paláci Archa v Praze a je věnován podpoře ochrany divoké přírody: https://www.facebook.com/events/1696920580628657/permalink/1716409705346411/. Obě alba řadí kritici mezi nejlepší letošní hudební počiny v Československu [2]. 

NIČ je cílem slovenského Lesoochranárske zoskupenie VLK, které chce ponechat přírodnímu vývoji alespoň na 5 % území Slovenska. Rozumí tím nezasahování do lesů v podobě kácení stromů, lovu, postřiků chemikáliemi, odstraňování mrtvého dřeva, umělé výsadby stromů nebo vjezdu aut. Lesoochranárske zoskupenie VLK usiluje o 5% divočiny změnou slovenského zákona o ochraně přírody. V ulicích slovenských šíří petici desítky dobrovolníků, jejichž cílem je získat alespoň 50 tisíc podpisů [3]. 

Slovenská ekologická organizace, která se proslavila například úspěšnou obranou slovenských horských lesů před masívní těžbou za podpory Světové banky, divokých šelem či rozšiřováním vlastních rezervací (akce Kup si svůj strom, [4]), požaduje nezasahovat do přirozeného vývoje lesa s cílem jakkoli jej měnit. Zároveň žádá, aby lidé mohli do divočiny vstupovat. O podobný cíl v ČR, usiluje Hnutí DUHA. Cílem kampaně Česká divočina je ochránit 3 - 5 % naší země [5].  

Prvním krokem je vyhlásit v ČR novou oblast divoké přírody o rozloze aspoň tisíc hektarů. Nejen u nás, ale v celé západní Evropě sílí poptávka po větším území pro divokou přírodu. U nás zaujímá jen 0,3 % rozlohy státu, zatímco urbanizovaná plocha zaujímá téměř 12 %. Úplně zalito betonem či asfaltem je 4,3% naší země. Hnutí DUHA proto navrhuje, aby se území pro divočinu výhledově nejméně zdesetinásobilo. 

Ochranu divočiny u nás podporují na koncertech pro šumavskou divočinu muzikanti i skupiny Please The Trees, Jarda Trabandita Svoboda a Traband, Jaromír 99 a Priessnitz, Tři čutory, Zrní, Pavel Fajt a WWW Neurobeat, Walden, Kittchen, Monika Načeva a Tomáš Vtípil, Big Boss Jam, Vložte kočku, Midi Lidi, Dva, Prago Union a desítky dalších.

Hlavními tématy, která slovenští kolegové prosazují do nového zákona o ochraně přírody a krajiny, jsou:

1. Dva režimy ochrany přírody 

V bezzásahových územích je cílem ochrana přirozených procesů. Tyto lokality by měly tvořit kostru soustavy chráněných území. Lidské činnosti budou omezeny na volný vstup pěších návštěvníků, neinvazivní výzkum a činnosti nevyhnutné na odvrácení ohrožení života, zdraví a bezpečnosti obyvatel nebo návštěvníků. Rozloha těchto území má tvořit minimálně 5 % rozlohy Slovenska do roku 2020. 

Území s aktivní ochranou (zásahová území), v nichž jde o zabezpečení příznivého stavu chráněných druhů a biotopů, uchování charakteristické krajiny a jejích významných prvků. Činnosti zde podléhají plánům péče zpracovaným za účasti vlastníků a nájemců pozemků a zainteresované veřejnosti.

2. V národních parcích bude přísně chráněná část (bezzásahová zóna) tvořit minimálně 50 % jejich rozlohy do roku 2020 a 75 % do roku 2030. V případě, že národní park uvedeného kritéria do roku 2020 nedosáhne, dojde k jeho zrušení.

3. Volný pohyb pěeších návštěvníků ve všech chráněných územích.

Možnosti nových území pro divokou přírodu v ČR ukazuje studie, kterou Hnutí DUHA zveřejnilo letos v létě [6] a jež zahájila diskusi mezi vlastníky a správci lesů, ministerstvy, odborníky i ekologickými organizacemi. Studie poslouží k výběru vhodných území pro nové oblasti ponechané přírodnímu vývoji. Z 25 lokalit v devíti oblastech vybrali odborníci podle pět území, která mají velký potenciál pro úplné ponechání přírodním procesům [7].

Divočinou by měla být také jádrová území našich národních parků. Podle vládní novely zákona o ochraně přírody a krajiny by měla zabírat minimálně 50% jejich území. Základním nedostatkem novely však je, že se jedná jen o prázdnou deklaraci, neobsahuje totiž termín, do kdy by se tak mělo stát, zda za pět či sto let. Novela navíc dostatečně nechrání ani všechna dnešní nejcennější místa národních parků. K vládní novele existuje řada poslaneckých pozměňovacích návrhů. Sněmovna bude o zákonu ve třetím čtení rozhodovat zítra.   

Juraj Lukáč, náčelníkem slovenského Lesoochranárske zoskupenie VLK, řekl:

„NIČ. Jedna slabika, tri písmená… v ktorých sa však skrýva omnoho viac, než hovorí sémantika. Pre Lesoochranárske zoskupenie VLK znamená toto slovo všetko, čo sa už tri dekády snaží dosiahnuť. Aby sa v lesoch, aspoň na časti územia, nerobilo NIČ.“

Jaromír Bláha, expert na ochranu přírody a lesů Hnutí DUHA, řekl:

„Se slovenskými kolegy a přáteli z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK spolupracujeme už dvacet tři let. Teď se spojujeme s podporou známých hudebních kapel v úsilí o ponechání malého zlomku naší krajiny divočině. Chceme aspoň na pěti procentech naší československé vlasti svobodu pro všechny bytosti, se kterými ji sdílíme. A svobodu pro lidi, aby divočinu mohli prožít.“ 

Kontakty:

Juraj Lukáč, náčelník Lesoochranárske zoskupenie VLK, 00421 903 772 956, juro@osadne.sk 

Jaromír Bláha, expert na ochranu přírody a lesů Hnutí DUHA, 731 463 929, jaromir.blaha@hnutiduha.cz

Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz 

Poznámky:

[1] Stálice slovenské nezávislé scény, hudební světoběžníci Longital, svou novou desku věnovali divokosti a divočině. Syrovost slovensko-českého pohraničí v Bílých Karpatech, kde album vznikalo, i producentská péče Ondřeje Ježka prosakuje do hudebních krajin a atmosfér. Naplno a naživo představí Longital svou desku Divoko ve složení Shina, Dano Salontay a Marián Slávka. Hosté: Ondřej Galuśka – trombón.

Zpěvačka, textařka, skladatelka a producentka Katarzia vtrhla na hudební scénu jako folk-rapová bouřka s albem Generácia Y v roce 2013. Na domovském labelu Slnko Records nyní vydává svou druhou desku Agnostika. Připravte se na Girl folk rap slovensky aneb syntetizátory, nové beaty, experiment, nekompromisní texty a Katarziu v doprovodu celé kapely.

[2]  http://musicserver.cz/clanek/54048/longital-divoko/#, http://musicserver.cz/clanek/53706/katarzia-zachranar-david-koller-cover/

[3] www.vsechnopronic.cz 

[4] http://www.wolf.sk/sk/kup-si-svoj-strom 

[5]  www.ceskadivocina.cz  

[6] http://ceskadivocina.cz/studie-o-divocine/

[7] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/nahlednete-do-hajemstvi-ceske-divociny