Uhelná elektrárna špiní více než všechna auta

Největší uhelný zdroj ČEZ – elektrárna Prunéřov – vypouští více oxidu uhličitého než všechna česká osobní auta dohromady [1]. Ukázal to registr exhalací z průmyslových provozů, který dnes zveřejnilo ministerstvo životního prostředí [2].
Uhelné elektrárny tvoří čtrnáct ze dvaceti největších producentů oxidu uhličitého [3]. Mezi nejhoršími v žebříčku jsou také železárny, chemičky, teplárny či celulózky.
Evropská unie právě debatuje o dalším kole obchodování s emisemi. Hnutí DUHA prosazuje, aby vláda podpořila reformu, která bude velké průmyslové podniky motivovat k investicím do moderních, čistých technologií.
Česká republika patří se 12 tunami na obyvatele a rok mezi evropské rekordmany v exhalacích oxidu uhličitého. Přitom největší škody by způsobily v chudých, rozvojových zemích, jež vypouštějí jen velmi málo znečištění.
Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Česká republika patří k evropským rekordmanům v exhalacích oxidu uhličitého. Právě obstarožní uhelné elektrárny do vzduchu chrlí zdaleka nejvíce znečištění. Ovšem některé další průmyslové provozy, hlavně hutě a chemičky, si s nimi nezadají. Stát se na kouřící komíny musí přestat jen tak dívat. Měl by průmyslové společnosti účinně motivovat k instalaci moderních, čistějších technologií. Klíčovou příležitostí je reforma obchodování s emisemi, o které právě debatuje Evropská unie. Vláda ji musí podpořit.“
Poznámky:
[1] Elektrárna Prunéřov v roce 2007 vypustila 10,1 milionu tun oxidu uhličitého. Kompletní exhalace z dopravy v roce 2006 – poslední publikované údaje – činily 18,4 milionu tun (National greenhouse gas inventory report of the Czech Republic, NIR. Reported inventory 2006, Český hydrometeorologický ústav, Praha 2008). Z toho 52,6 % – tedy 9,7 milionu tun – připadalo na osobní automobilovou dopravu (Zpráva o životním prostředí České republiky v roce 2006, Ministerstvo životního prostředí, Praha 2007).
[2] Takzvaný Integrovaný registr znečištění: www.irz.cz
[3] Žebříček dvaceti největších znečišťovatelů, kteří nahlásili údaje do registru:
 
Zdroj    Miliony tun CO2    Provozovatel
elektrárna Prunéřov    10,10    ČEZ
ArcelorMittal Ostrava    7,41    ArcelorMittal
elektrárna Počerady     6,90    ČEZ
paroplynový cyklus Vřesová    4,44    Sokolovská uhelná
elektrárna Chvaletice    4,12    ČEZ
elektrárna Tušimice    4, 11    ČEZ
elektrárny Mělník 2, 3    4,04    ČEZ
Chemopetrol Litvínov    3,93    Unipetrol
elektrárna Dětmarovice    3,61    ČEZ
Třinecké železárny    2,66    Moravia Steel – Třinecké železárny
elektrárna Opatovice    2,64    International Power
elektrárna Mělník 1    2,08    Pražská teplárenská
elektrárna Tisová    2,04    ČEZ
elektrárna Ledvice    1,95    ČEZ
teplárny Třinec    1,87    Energetika Třinec
elektrárna Kladno    1,58    ECK Generating
elektrárna Třebovice    1,37    Dalkia
teplárna Trmice    0,95    Dalkia
celulózka Štětí    0,93    Mondi
teplárna Komořany    0,88    United Energy
elektrárna Poříčí    0,84    ČEZ