Unie dohodla impuls pro zelenou energetiku

EU dnes schválila dohodu o důležité legislativě, která rozhýbe investice do zelené energetiky.
Podle nových pravidel by česká výroba zelené energie – ze solárních kolektorů, moderních domácích kotlů na biomasu, větrných elektráren a podobně – měla do roku 2020 stoupnout na více než dvojnásobek oproti dnešku. Legislativa tak pomůže snížit dovoz plynu z Ruska, srazí domácnostem účty za vytápění a především rozhýbe nová průmyslová odvětví.
Čísla pro Českou republiku jsou ale nižší, než dostala většinu ostatních států EU, a zdejší podniky by mohly dosáhnout i lepších výsledků.
Martin Mikeska, vedoucí programu Energie v Hnutí DUHA, řekl:
„Legislativa sníží exhalace i dovoz plynu z Ruska a řadě českých domácností doslova srazí účty za vytápění o tisíce korun ročně. Zároveň rozhýbe investice do nových průmyslových odvětví a vytvoří tisíce nových pracovních míst. Pro Českou republiku s výbornými inženýry, silnými průmyslovými firmami i tradicí strojírenského průmysl je to dvojnásobná příležitost. Ale kontraproduktivní podpora pro automobilová agropaliva je zbytečným plýtváním a nadělá více škody než užitku.“
Úterní dohoda
V úterý úspěšně skončilo vyjednávání mezi zástupci Evropského parlamentu, Evropské komise a členských států. Formálně jej ještě musí schválit ministři členských států i europoslanci.
Zelená energie
EU schválila, aby obnovitelné zdroje v roce 2020 dodávaly dohromady 13 procent veškeré české spotřeby energie (elektřiny, tepla i automobilových paliv). Ale domácí energetika by koncem příští dekády mohla bez obtíží vyrábět 16–18 procent zelené energie, tedy o dobrou čtvrtinu více, než navrhuje EU [1].
Česká domácí opatření
Výroba zelené elektřiny v České republice rychle stoupá – hlavně díky zákonu, který Hnutí DUHA pomohlo prosadit v roce 2005 a jenž patří mezi nejlepší v Evropě.
Ale tři pětiny možností k výrobě energie z obnovitelných zdrojů u nás tvoří vytápění domů a ohřívání vody. Aby Česká republika nová evropská pravidla využila, vláda podle Hnutí DUHA musí připravit nový zákon o zeleném teple. Usnadnil by domácnostem nákup moderních, čistých kotlů na biomasu, solárních panelů nebo účinných tepelných čerpadel a motivoval obce či firmy k výstavbě tepláren na biomasu a podobných projektů [2]. Pro ně doposud chybí jakákoli legislativa.
Agropaliva
Součástí legislativy je také podpora pro kontroverzní automobilová agropaliva. Ekologické organizace prosazují, aby europoslanci ze směrnice o obnovitelných zdrojích vyškrtli klauzuli, podle které agropaliva závazně nahradí 10 % spotřeby ropy v EU. Podle kalkulací Hnutí DUHA by využití půdy, kterou Česká republika bude potřebovat pro její splnění, k pěstování energetických plodin pro elektrárny vyrobilo dost elektřiny pro polovinu českých domácností a snížilo exhalace oxidu uhličitého třináctkrát více [3].
Poznámky:
[1] Podrobnosti v tiskové zprávě
[2] Podrobnosti o zákoně v informačním listu
[3] Podrobnosti v tiskové zprávě