Ústecký kraj bude chránit obce před doly

Ekologické organizace a místní občané uvítali, že drtivou volební většinu v Ústeckém kraji získaly strany, jež chtějí zachovat ochranu měst a obcí před rozšiřováním uhelných dolů.
Litvínovské občanské organizaci Kořeny, Greenpeace a Hnutí DUHA jsou spokojeni s výsledky originální kampaně, kterou během letošního roku vedli. Ačkoli se komentátoři shodují, že důležitou roli ve volbách hrála celostátní politika, v Ústeckém kraji se takzvané územní limity těžby staly jedním z hlavních místních témat.
Sociální demokraté, ODS a nakonec i Severočeši.cz ve svých programech či prohlášeních slíbili, že budou Horní Jiřetín a další města i obce hájit před povrchovými doly.
KSČM – jediná politická strana, která anoncovala, že chce prolomit takzvané územní limity těžby – bude mít pouze dvanáct z pětapadesáti křesel. Proto je o prakticky předem rozhodnuto o výsledcích hlasování o takzvaných zásadách územního rozvoje, tedy novém územním plánu kraje, které zastupitelstvo čeká v roce 2009.
Nicméně pro Horní Jiřetín a Černice by bylo ještě lepší, kdyby ve volbách výrazněji uspěly strany, které měly ve svém programu přímo odpis zásob uhlí pod městem.