Už 25 000 lidí požaduje zákon snižující závislost na drahé ropě i plynu a na uhelných dolech

Již více než 25 000 lidí napsalo poslancům a poslankyním, aby přijali zákon, který závazně stanoví, že Česká republika  bude snižovat závislost na špinavých a drahých fosilních palivech – krok po kroku, rok po roku. Zákon prosazuje Hnutí DUHA iniciativou Velká výzva. Hnutí DUHA dnes spustilo novou verzi internetových stránek  www.velkavyzva.cz, s jejichž pomocí mohou lidé psát přímo poslancům.

Většina parlamentních stran – ČSSD, TOP09, Věci veřejné, Starostové a nezávislí a KSČM – chce na přípravě zákona spolupracovat. Koncept zákona podporují také desítky firem a organizací, například ČKD Blansko, Knauf Insulation nebo Člověk v tísni. Hnutí DUHA nyní s politickými stranami vyjednává o konkrétním návrhu zákona.

Zákon rozhýbe investice do chytrých řešení, jako jsou úsporné domy a pohodlná veřejná doprava, snadná recyklace odpadu, čistá energie nebo české potraviny v obchodech. Sníží tak účty domácnostem, posílí ekonomiku, zlepší životní prostředí a srazí naši závislost na dovozu ropy a plynu. Česká ekonomika loni každý den utrácela 269 miliónů korun za dovoz ropy. Čistá odvětví posílí konkurenceschopnost české ekonomiky a vytvoří desetitisíce pracovních míst.

Návrh zákona je inspirován úspěšným britským zákonem, odborníky považovaným za vzorovou legislativu. Prosadila ji vláda ve shodě s oběma opozičními stranami, se Svazem britského průmyslu i s odbory. Britský zákon už kopíruje řada evropských států: Dánsko, Rakousko, Slovinsko i další.

Martin Mikeska z Hnutí DUHA řekl:
„Ropa a plyn jsou stále dražší a dražší. A na stole leží pětadvacet tisíc žádostí o nový zákon. To jsou jasné zprávy pro politiky, že mají jednat – přijmout zákon, který zbaví naši zemi závislosti na fosilních palivech. Rozhýbou tím současně investice do chytrých úsporných domů, pohodlné veřejné dopravy, recyklace dopadu, čisté energie. V obchodech bude více českých potravin. V Británii to udělali před čtyřmi lety a další země zákon následují.“

Šítky aktuality: