Václav Klaus se mýlí. Opět

Britský Guardian vydal článek Václava Klause [1], který již tradičně zpochybňuje jakákoli pozitiva ekologických opatření. Tentokrát si vzal na mušku souvislost snižování emisí CO2 a údajně zákonitého poklesu ekonomické úrovně. Podle Hnutí DUHA nemá Klaus pravdu.
Český prezident v článku mimo jiné tvrdí: „As the economies of the Czech Republic and other central and eastern European countries were rebuilt, emissions have naturally started to increase.“ („S tím, jak se česká ekonomika a ekonomiky dalších středoevropských a východoevropských zemí změnily, začaly přirozeně růst i emise [skleníkových plynů].“) Václav Klaus vlastně říká, že emise klesnou jen v případě, že snížíme ekonomickou výkonnost. Pokud chceme ekonomiku rozvíjet, pak jedině za cenu vyšší produkce CO2.
Jak vyplývá z údajů Českého statistického úřadu a Českého hydrometeorologického ústavu, není přímá závislost mezi větším množstvím vypouštěných skleníkových plynů a lepšími výsledky české ekonomiky zdaleka taková, jak ji Klaus prezentuje. Čísla hovoří jasně. Abychom se vyhnuli polistopadovému propadu, vyjdeme z let 1996 a 2006. Za toto období HDP Česka vzrostlo téměř dvojnásobně [2], kdežto emitované množství oxidu uhličitého se za tyto dva porovnávané roky téměř nezměnilo [3].
Hnutí DUHA po vzoru legislativy z Velké Británie navrhlo nový zákon, který rozhýbe investice do opatření, jako je zateplování domů, čistá energie, pohodlná veřejná doprava, místní potraviny nebo snadná recyklace. Podle průzkumu legislativu podporuje také 66 % české veřejnosti. Každý se může přidat a napsat svým poslancům z webové stránky www.velkavyzva.cz.
Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA řekl:
„Snižování produkovaných emisí je příležitost, rozhodně ne hrozba. Moderní zelená řešení posílí ekonomiku, zlepší energetickou efektivitu, sníží naši závislost na dovozu ropy a plynu i účty rodinám. Nevidím důvod, proč by úspory energií měly omezovat ekonomiku. Naopak. Třeba zateplování vytváří tisíce pracovních míst, což ekonomice prospívá.“
Poznámky:
[1] Plný originální text článku k dispozici zde >>
[2] Informace Českého statistického úřadu o makroekonomických ukazatelích ČR ke stažení >>
[3] Údaje Českého hydrometeorologického ústavu o emisích skleníkových plynů ke shlédnutí tady >>