Vedoucí programu Hnutí DUHA dostal cenu za ochranu lesů

Šéf lesního programu Hnutí DUHA dostal středoevropskou cenu za ochranu lesů. Porota složená ze slovenských, polskývch a českých odborníků ji spolu s ním přiřkla také přednímu ochránci Bialowiezského pralesa.
Cenu uděluje slovenská Nadácia Zelená nádej. Porotu tvoří experti z ekologických organizací, státních Lesov SR a další. Jaromíru Bláhovi, vedoucímu programu Lesy Hnutí DUHA, ji udělila za prosazování péče o národní park na Šumavě a za roli při zařazení klíčových ekologických bodů do dohody o takzvaném Národním lesnickém programu. Společně s ním ocenění dostal také Janusz Korbel, Polák, který vyvolal kampaň za rozšíření legendárního Bialowiezského národního parku o okolní zbytky unikátních nížinných pralesů.
Cenu za druhé místo dostala čtyřčlenná skupina dřevorubců ze Smolnické osady ve Slovenském Rudohoří. Proslula tím, že dlouhodobě při těžbě namísto běžného holosečného kácení používá zdravé postupy, jež nepoškozují les.
Nadácia Zelená nádej cenu uděluje každé dva roky. V předchozím ročníku ji dostal tehdejší ředitel Tatranského národního parku.
Hnutí DUHA prosazuje reformu lesního zákona, která zajistí zdravou péči o lesy – zejména těžbu po jednotlivých stromech namísto holosečného kácení a větší výsadbu listnáčů či jedlí. Hlavní body se v loňském roce podařilo prosadit do Národního lesnického programu, který schválila vláda. Ekologická organizace také usiluje, aby stát ponechal vybrané části národních parků a rezervací přírodním proměnám pralesních ekosystémů.
Jaromír Bláha za ochranu česko-bavorského národního parku na Šumavě dostal už dříve německou Haas-Lechnerovu cenu.
Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Jaromír cenu zaslouží pro respekt, jenž k jeho práci mají experti od ministerstev po lesní podniky, i kvůli inspiraci, kterou je mnoha milovníkům přírody. Pro Hnutí DUHA je to samozřejmě velká čest.“