Velká výzva: v politických programech a s 5000 hlasy občanů

Strana zelených [1] a ČSSD [2] zahrnuly Velkou výzvu do svých volebních programů. Obě chtějí prosadit zákon na snižování emisí skleníkových plynů o 2 % ročně. I KDU-ČSL chce přijmout účinnější legislativu k průběžnému a dlouhodobému snižování emisí [3]. Kromě toho iniciativa Hnutí DUHA získala i více než pět tisíc podpisů občanů a v březnovém reprezentativním průzkumu zákon podpořilo 66 % veřejnosti. Vedle silné podpory veřejnosti má navrhovaná legislativa podporu i mezi mnoha osobnostmi, v jejichž čele je Václav Havel [4].

Podpisy na korespondenční lístky sbírali dobrovolníci Hnutí DUHA v průběhu letních festivalů po celé republice. Tým Velké výzvy navštívil například Rock for People, Letní filmovou školu či Trutnov Open Air Music Festival [5]. Lidé v průběhu léta politikům posílali také e-maily z internetové adresy www.velkavyzva.cz .

Hnutí DUHA prosazuje nový zákon, který závazně stanoví, že Česká republika bude snižovat exhalace skleníkových plynů o 2 % ročně – krok po kroku, rok po roku. Rozhýbe tak investice do moderních zelených řešení, jako je zateplování domů, čistá energie, pohodlná veřejná doprava, místní potraviny nebo snadná recyklace.

Zákon u nás už nyní podporuje Václav Havel a další osobnosti, například hudebník Jan Budař, herečka Simona Stašová, spisovatel Ivan Klíma, předseda českého PEN klubu Jiří Dědeček nebo docent Pavel Nováček, šéf katedry rozvojových studií na Univerzitě Palackého, ekologický expert ODS Bedřich Moldan a na čtyři desítky nevládních organizací. Ze zahraničí podporu Velké výzvě vyslovil i Thom Yorke, frontman skupiny Radiohead [6].

Petr Machálek z Hnutí DUHA řekl:
„Již po několika měsících má myšlenka zákona o snižování emisí skleníkových plynů slušnou podporu veřejnosti, politických stran i osobností. Podobná legislativa má totiž smysl jen tehdy, jestliže se podaří nalézt průřezovou shodu u politiků, občanů, ale i průmyslu. Zákon sníží účty rodinám, omezí naši závislost na dovozu plynu a ropy, srazí český příspěvek ke globálnímu oteplování a vytvoří nová pracovní místa. To je snad pro politiky dostatečně velká výzva.“

Poznámky:

[1] Volební program Strany zelených ke stažení zde >>

[2] Volební program ČSSD ke stažení zde >>

[3] Volební program KDU-ČSL ke stažení zde >>

[4] Podrobnosti v tiskové zprávě >>

[5] Podrobnosti v tiskový zprávách zde >> a zde >>

[6] Podrobnosti v tiskové zprávě >>