Velké Ekologické výzvy na Jednom světě

Jeden svět společně s Hnutím DUHA na sedmi filmech z „Ekologických výzev“ ukáže, že je možné proměnit současnou energetiku, snížit znečištění a pomoci tím lidem ve vyspělých i rozvojových zemích. Recyklace odpadů přináší pracovní místa. Moderní technologie posilují ekonomiky. Státy se díky zateplování domů a obnovitelným zdrojům vymaňují ze závislosti na dovozu fosilních paliv, jejichž těžba ohrožuje lidi i přírodu.

Snímky dále připomenou, jak velkou roli v ochraně životního prostředí dokáže sehrát občanský aktivismus.

Hnutí DUHA nadto v Praze uspořádá i dvě panelové diskuse, kterých se zúčastní například ekonom Tomáš Sedláček nebo předseda poslaneckého klubu TOP09 Petr Gazdík. [1]

Ve Francouzském institutu bude od 9. do 16. března možné navštívit stánek Hnutí DUHA, který představí iniciativu Velká Výzva [2] a nabídne kvalitní a inspirativní publikace o ekologických řešeních pro ekonomiku i domácnosti. Návštěvníci také mohou ve stánku odevzdat svůj starý mobil k recyklaci.

Na stejném místě si lze také prohlédnout velkoplošnou výstavu deseti nejlepších komiksů ze soutěže Hnutí DUHA. Ta přináší malé i velké výzvy pro čistou ekonomiku a životní styl. [3]

Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA řekl:
„Ekologické problémy se týkají našich lidských práv více, než si jsme ochotni připustit. Spolupráce Hnutí DUHA a Člověka v tísni na prosazení zákona, který zajistí snižování exhalací skleníkových plynů, je proto logická. Nejde totiž jen o rozhýbání čistého průmyslu a moderních technologií u nás doma. Změny podnebí negativně ovlivňují životy především chudých lidí v rozvojových zemích."

Poznámky:

[1] Hnutí DUHA pořádá tyto panelové debaty:

  • 9. března, 20:00 – Velká výzva: Energetická soběstačnost

panelová debata po filmu „Čtvrtá revoluce - energetická soběstačnost“ (83 min.)
Panel: Petr Gazdík (předseda poslaneckého klubu TOP09 a Starostové), Martin Sedlák (Hnutí DUHA). Moderuje: Petr Machálek (Hnutí DUHA).

  • 13. března, 20:15 – Cesta z krize: Zodpovědná ekonomika

panelová debata po filmu „Máme se na co těšit“ (75 min.)
Panel: Tomáš Sedláček (ekonom, člen NERV), Přemysl Filip (Vodafone ČR), Vojtěch Kotecký (Hnutí DUHA). Moderuje: Petr Lebeda (Glopolis).
Debaty probíhají ve Francouzském institutu (Štěpánská 35, Praha 1).
[2] Hnutí DUHA v kampani Velká výzva prosazuje nový zákon, který závazně stanoví, jak bude Česká republika snižovat exhalace skleníkových plynů o 2 % ročně – krok po kroku, rok po roku. Rozhýbe tak investice do moderních zelených řešení, jako je zateplování domů, čistá energie, pohodlná veřejná doprava, místní potraviny nebo snadná recyklace. [3] Více o doprovodném programu k sekci "Ekologické výzvy" ZDE