Vězení za týrání zvířat je v pořádku

Hnutí DUHA vítá odsouzení Františka Jekla [1], který v Brzkově na Jihlavsku hrubě zanedbal péči o zvířata ve svém vepříně. Soudy se začínají intenzivněji zabývat problematikou ochrany zvířat a dokladem je pro Jekla deset měsíců vězení za 237 utýraných zvířat, mezi jejich mrtvými těly žilo dalších 115 prasat.
Bohužel nedůstojné podmínky k životu mají zvířata i v chovech, které jsou formálně v pořádku. Příkladem jsou průmyslové velkodrůbežarny, kde žijí slepice namačkány v klecích a mají pro svůj život prostor o velikosti čtvrtky papíru. Kuřata žijí namačkána po tisících v těsných halách, v nichž nikdy nepoznají, co je slunce.
Hnutí DUHA prosazuje, aby stát v takzvaném Programu rozvoje venkova přestal subvencovat průmyslové velkodrůbežárny a posílil podporu pro chovy podle pravidel ekologického zemědělství. Vinou špatných dotací bio tvoří pouze 0,02 % dodávek vajec a kuřecího masa. Ministrovi může každý napsat i email z webu www.ceskebiopotraviny.cz.
Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Je v pořádku, že za týrání zvířat jsou u nás udělovány tresty vězení. Tento případ byl skutečně otřesný. Nemůžu ale neupozornit na to, že i v podnicích, kde k žádnému týrání formálně nedochází, je například drůbež chována ve velmi nedůstojných podmínkách. Výbornou alternativou jsou ekologické chovy. Vinou špatných dotací ale pouze každé pětitisící vejce nebo kuře pochází z ekochovů. Ministr zemědělství by se měl zasadit o nápravu a motivovat chovatele k přechodu na ekologické zemědělství.“
Poznámky:
[1] Podrobnosti k případu zde >>