Vláda dnes projedná program Nová zelená úsporám

Přinese oživení ekonomiky, pročištění smogu, nižší účty za vytápění a menší závislost na plynu z Ruska.

Šance tisíců domácností na letošní získání podpory z programu navazujícího na úspěšnou Zelenou úsporám se opět přiblížila. Vláda dnes projedná návrh ministerstva životního prostředí, který počítá s příspěvky ve všech důležitých směrech: na komplexní energetickou renovaci budov, novostavby v pasivním standardu i na náhradu za lokální vytápění uhlím. Takový program financovaný z emisního obchodování navrhlo předloni Hnutí DUHA a loni jej schválil parlament [1].

Spuštění navrhovaného programu je jedním z nejlepších ekologických a ekonomických opatření. Sníží nadměrné emise i nebezpečnou energetickou závislost a ročně ušetří domácnostem i firmám desítky milliard korun. Zároveň každý rok vyvtvoří desetitisíce pracovních mist.  Každá koruna, kterou státní rozpočet investuje do podpory energetických renovací, vytvoří v ekonomice přibližně dvě až tři koruny a zvýší hrubý domácí produkt zhruba o 60 haléřů. Vyčíslili to ekonomové Miroslav Zámečník a Tomáš Lhoták [2].

Program mohou ohrozit nejisté příjmy vázané na vývoj trhu s emisními povolenkami. Proto je třeba, aby ministři posílili program penězi z evropských fondů pro období 2014 až 2020, o nichž budou brzo rozhodovat.

Karel Polanecký z Hnutí DUHA řekl:
„Tento návrh vítáme. Program, který dnes vláda projedná, odpovídá v hlavních bodech tomu, s čím přišlo Hnutí DUHA před dvěma lety. Pomůže domácnostem i obcím a výrazně oživí ekonomiku. Investicemi do energetické renovace budov srazíme rodinám i firmám účty za vytápění, pročistíme smog a snížíme naši nebezpečnou závislost na plynu z Ruska.

Vzhledem k nejistému emisnímu obchodování je ale nutné přidat na program peníze z evropských fondů. Financování Nové zelené úsporám by mělo být významnou prioritou pro čerpání bruselských peněz v dalším programovacím období do roku 2020.“    

Poznámky:
[1] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/hit-roku-2013-zelena-usporam-2
http://www.hnutiduha.cz/aktualne/senatori-schvalili-pokracovani-zelene-u...
[2] Zámečník, Miroslav; Lhoták, Tomáš: Srovnání makroekonomických dopadů národních programů pro zvyšování energetických standardů budov s jinými, státem financovanými alternativami. Dostupné zde: http://www.sanceprobudovy.cz/images/docs/analyza_ives2012.pdfTisková zpráva vznikla v rámci projektu Systém dalšího vzdělávání v oblasti aktivního občanství (CZ.1.07/3.1.00/37.0075), spolufinancovaném Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Šítky aktuality: