Vláda by měla část zisků ČEZ použít na pokračování Zelené úsporám

Ekologická organizace chce, aby ministři investovali část výnosů do nového Programu energetické nezávislosti [1], který domácnostem pomůže modernizovat jejich domy, především pomocí zateplování – což srazí účty, jež každoročně platí za energii, a kompenzuje jim tak vysoké náklady na elektřinu.

Čistý zisk ČEZ loni činil 47 miliard korun. Elektrárenská společnost je vydělala mimo jiné kvůli enormním částkám, které domácnosti platí za elektřinu. Studie, kterou Hnutí DUHA nechalo udělat, spočetla, že důkladné zateplení většiny českých domů by už na konci desetiletí šetřilo 10 miliard korun ročně [2].

Program energetické nezávislosti by pomáhal se modernizací statisíců budov, a naváže tak na úspěšnou a populární Zelenou úsporám.

Program by umožnil zateplit většinu budov v zemi – rok po roku, dům po domu. Česká republika tak srazí svoji nechtěnou závislost na povrchových uhelných dolech a na zemním plynu z Ruska.

Rozumné možnosti zateplování českých domů jsou asi dvakrát větší než množství paliva, které by Česká republika získala z kontroverzního rozšiřování uhelných dolů v Podkrušnohoří a bourání dalších obcí.

Hnutí DUHA prosazuje, aby vláda do Programu energetické nezávislosti investovala hlavně většinu peněz, za které utrží od uhelných elektráren, hutí, chemiček a dalších velkých podniků za povolenky ke znečišťování, které si brzy budou nakupovat. Část výnosů z ČEZ by je měla doplnit.

Ministr životního prostředí minulý týden anoncoval, že návrh na rozdělení výnosů chce vládě předložit v červnu či červenci.

Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl:
„ČEZ má obrovský profit kvůli vysokým částkám, jež české domácnosti platí za elektřinu. Vláda by je proto měla rodinám kompenzovat tím, že část ze zisku investuje do renovace domů – a sníží tak naše účty za energii.“

„Nicméně většinu nákladů na financování domů by ministři měli platit z peněz, které budou velké špinavé firmy platit za povolenky ke znečišťování. Dobře připravený Program energetické nezávislosti s dostatkem peněz může srazit naši závislost na ruském plynu a povrchových uhelných dolech. Každý může mít útulný, teplý a zdravý domov – a přitom miliony domácností ušetří za vytápění tisíce korun ročně.“

Poznámky:

[1] Podrobnosti v informačním listu Hnutí DUHA: www.hnutiduha.cz/uploads/media/domy_ve__vate.pdf

[2] Studie, kterou pro Hnutí DUHA zpracovala renomovaná konzultační společnost PORSENNA, podrobně kalkulovala, jaké přínosy by mělo, kdyby ministři využili rozumné příležitosti k zateplování budov:

· Spočetla, že Česká republika ušetří bezmála dvakrát více paliva, než kolik získá, pokud by vláda souhlasila s kontroverzním rozšiřováním uhelných dolů na Mostecku a prolomila takzvané limity těžby. Zateplováním lze totiž o polovinu snížit spotřebu v těch domech, které jsou vytápěny uhlím.

· Důkladné zateplení většiny českých domů by domácnostem, obcím a podnikům ušetřilo 39 miliard korun ročně – a to už při současných cenách energie. Už v roce 2020 tak lze šetřit 11 miliard korun ročně.

Podrobnosti v tiskové zprávě: www.hnutiduha.cz/zpravodajstvi/detail-zpravy/browse/2/article/zateplovan...