Vláda by měla zisk ČEZ a výnosy z exhalací použít na zateplení všech českých domů

Česká republika by měla zřídit speciální fond, kam bude ukládat miliardové výnosy, jež stát má z používání fosilních paliv, a financovat z něj ambiciózní program, který umožní zateplit prakticky každý dům v zemi. Navrhuje to Hnutí DUHA, podle něhož by fond každý rok investoval částku 22 miliard korun [1].
Ekologická organizace argumentuje, že plán umožní srazit účty, jež domácnosti platí za vytápění, i dovoz plynu z Ruska a české exhalace skleníkových plynů.
Martin Bursík v úterý představí desetimiliardový program, který umožní zateplit domy a pořídit solární kolektory, kotle na biomasu a podobná zařízení pro zhruba 250 000 domácností. Ekologická organizace chce, aby v něm stát posléze pokračoval a přidal peníze potřebné k tomu, aby se podobných opatření mohla dočkat každá česká rodina.Přečtěte si komentář Hnutí DUHA k Bursíkově programu >>  Možnosti snížení energetické náročnosti českých domů jsou enormní: asi pětapůlkrát větší než množství energie, kterou by dodávalo kontroverzní rozšíření uhelných dolů na Mostecku a bourání sousedních obcí.
Fond, který Hnutí DUHA navrhuje [2], by financovaly tři hlavní zdroje:
Až 20 miliard korun ročně z aukcí, ve kterých stát bude uhelným elektrárnám, hutím, chemičkám a dalším velkým znečišťovatelům prodávat část povolenek k exhalacím oxidu uhličitého.Až sedm miliard korun ročně z profitu, který polostátní ČEZ vydělává na vysokých cenách elektřiny.Polovinu příjmů, které vláda bude mít oproti očekávání státního rozpočtu z DPH z benzínu a nafty v letech, kdy cena ropy vyskočí nahoru.Kalkulace potvrdily, že navržené tři zdroje mohou částku 22 miliard korun ročně snadno pokrýt.
Pačesova komise i kalkulace Hnutí DUHA se shodují, že pokud Česká republika využije všech příležitostí k zateplení domů a vytápění pomocí zelené energie, nebude potřebovat k topení žádný plyn z dovozu ani žádné uhlí [3].
Hnutí DUHA vede kampaň Velká výzva, jež má prosadit zákon, který rozhýbe investice do moderních zelených řešení: zateplování domů nebo čisté energetiky, pohodlné veřejné dopravy, snadné recyklace či místních potravin. Legislativa má po vzoru Velké Británie závazně stanovit, že české exhalace skleníkových plynů budou do roku 2050 klesat o 2 % ročně. Více na www.velkavyzva.cz.
Karel Polanecký z Hnutí DUHA řekl:
„Na dobře připravený Bursíkův program příští vláda musí navázat. Když už stát vydělává na fosilních palivech miliardové částky, měl by část svého výdělku rozumně investovat a pomoci rodinám se zateplením domů. Každý může mít teplý, pohodlný a zdravý domov – a přitom domácnosti ušetří tisíce korun ročně, srazíme dovoz plynu z Ruska i české exhalace oxidu uhličitého. Příležitosti jsou enormní. Velké debaty o rozšiřování uhelných dolů nebo nových atomových reaktorech vedle nich vypadají skoro jako poznámka pod čarou. Možnosti snižování energetické náročnosti českých domů jsou skoro šestkrát větší než energie, kterou bychom získali rozšiřováním uhelných dolů na Mostecku.“
Poznámky:
[1] Podrobnosti v informačním listu >> [2] Hnutí DUHA navrhuje, aby fond byl spravován Státním fondem životního prostředí.
[3] Podrobnosti v tiskové zprávě >>