Vláda musí pro atomové reaktory zavést normální pojistné

Provozovatelé jaderných elektráren musí podle ekologických organizací nést plnou finanční odpovědnost za škody, jež případně způsobí. Hnutí DUHA a sdružení Calla proto chtějí, aby ministři v pondělí dodrželi svůj slib a navrhli změnu v kontroverzní klauzuli atomového zákona, podle které by ČEZ hradil jen malou část následků.
Vláda bude mít na pořadu bod svého programového prohlášení, podle kterého bude „zrušena omezená odpovědnost provozovatelů jaderných reaktorů za případné škody tak, aby platili tržní pojistné stejně jako v jiných průmyslových odvětvích“.
Kdyby v Temelíně došlo k havárii, ČEZ dostane od pojišťoven 35 miliard korun, zatímco všichni ostatní postižení dohromady jen šest miliard. Přitom v chemickém průmyslu a dalších rizikových odvětvích obdobná zvláštní pravidla nejsou.
Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl:
„Vláda by prostě měla splnit svůj slib z programového prohlášení. ČEZ přece musí nést plnou finanční odpovědnost za škody, které jeho atomové reaktory případně způsobí. Proto je potřeba zrušit klauzuli atomového zákona, podle které by hradil jen zlomek eventuálních škod. Tohle ustanovení má jediný účel – snížit ČEZ pojistné. Je to, jako kdybychom my na své auto měli povinné ručení za desetikorunu. Tuhle otázku je potřeba vytknout před závorku debaty o nových atomových reaktorech.“
Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl:
„Vláda má nyní šanci odstranit jednu z výhod, které u nás požívá jaderný průmysl.  Nenormálně nízká odpovědnost za jadernou škodu je silně neférová  vůči ostatním podnikatelům, ale též vůči potenciálním poškozeným.“