Vláda nadělila Vladimíru Putinovi dar k dnešním narozeninám: 369 milionů – dnes i po všechny další dny na věčné časy a nikdy jinak?

Ministerstva průmyslu i životního prostředí prosazovala mezi ministry EU další energetickou závislost na Rusku.

Vláda poslala ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi velký dar k jeho dnešním narozeninám [1]. Podle právě zveřejněné zprávy ministerstva životního prostředí [2] na včerejším milánském setkání unijních ministrů průmyslu a životního prostředí nad návrhem cílů energetické a klimatické politiky EU do roku 2030 [3] se zástupci ministerstva průmyslu i životního prostředí postavili proti závazným cílům pro energetickou efektivitu a obnovitelné zdroje. Obě česká ministerstva tak jdou proti progresívním ekologickým a ekonomickým trendům Unie a vyspělých západních států.

Vláda tak pravděpodobně chce pokračovat v závislosti na riskantním dovozu ruské ropy a plynu, který nás stojí denně 369 milionů korun denně. Ročně pouští Moskva naší ekonomice ropnou a plynovou žilou plných 135 miliard korun. Česká republika dnes současný ruský režim opět ujistila, že může počítat s naší podporou „na věčné časy a nikdy jinak“. ČR se svým odmítavým postojem k moderní ekonomice zařadila vedle zemí Visegrádské čtyřky a Balkánu k brzdařům unijního ekonomického i ekologického vlaku. 

Vyšší a závazné cíle pro energetickou efektivitu, resp. obnovitelné zdroje, které prosazují státy jako Německo, Belgie, Dánsko, Švédsko, Irsko, Portugalsko či Řecko jsou přitom výhodné ekologicky, ekonomicky i sociálně. Pomohou snížit závislost rodin a obcí na dovozech paliv z rizikových zemí i na velkých energetických společnostech. Například podle analýzy Evropské komise poroste české ekonomika o 2 % v případě třicetiprocentního závazného cíle pro energetickou efektivitu a o téměř 9 % v případě čtyřicetiprocentního cíle. Zaměstnanost stoupne o 0,5, resp. 2,5 % [4].

Včerejší neformální jednání evropských ministrů bylo přípravou na summit EU 23. a 24. října. Šéfové vlád by se na něm měli dohodnout na konečné podobě energetického směřování Unie. Premiér Bohuslav Sobotka tam bude mít ještě poslední šanci napravit situaci i naši pověst v EU a prosazovat závazné cíle, které pomohou naší i evropské energetické soběstačnosti.

A zodpovědní ministři se budou muset snažit alespoň doma. Richard Brabec má dle programového prohlášení vlády připravit antifosilní zákon, který srazí závislost ČR na ropě, uhlí a zemním plynu. K jeho úkolům patří také zajistit stabilní financování programů na zateplování domů [5].

Jan Mládek zase garantuje vládní závazek z programového prohlášení podporovat například solární elektrárny na střechách [6]. Aktuálně připravované novely energetického zákona a zákona o podporovaných zdrojích energie mohou rozvoj perspektivních čistých zdrojů odblokovat [7].

 Bez závazných cílů se přitom nebudou dostatečně zateplovat domy ani rozvíjet se domácí malovýroba energie. Ukázalo se to na nezávazném cíli pro energetickou efektivitu, který byl stanoven pro rok 2020. Zbytečně také vzdáme soutěž o přední země na trhu s technologiemi pro obnovitelné zdroje. Ještě před pěti lety byl podíl EU na tomto globálním trhu – a v tom jsme vedli nad Čínou – bezmála 40 % [8].

 Většinu elektřiny vyrábíme z uhlí, což se neobejde bez skrytých dotací. V ČR tak připlácí stát a spotřebitelé 67 haléřů na každou kilowatthodinu spotřebované elektřiny za zdravotní a ekologické dopady spalování uhlí. U obnovitelných zdrojů jde o částku jen 49 haléřů [9], a to nikoli za nenávratné škody, ale jen na časově omezenou podporu rozvíjejících se čistých domácích technologií. Ty nepotřebují konvenční, špinavá a drahá paliva a jejich cena rapidně klesá rok za rokem.

 Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Vláda udělala Vladimíru Putinovi velkou radost, když se na včerejším setkání unijních ministrů postavila proti účinným cílům EU pro energetickou efektivitu a obnovitelné zdroje. Dala tak velký dárek ruskému prezidentovi k dnešním narozeninám, ale zároveň poslala velmi špatnou zprávu českým domácnostem, obcím a firmám. Právě my všichni se totiž skládáme na 369 milionů, které zítra za ropu a plyn – ale také každý jiný den v roce – Putinův režim dostává. Ročně tak pouští Moskva naší ekonomice ropnou a plynovou žilou plných 135 miliard korun.“

 „Silné cíle unijní politiky posílí naši energetickou soběstačnost. Bez nich nám naopak začne ujíždět vlak ekonomických inovací a konkurenceschopnosti.“

 „Situaci by měl za dva týdny napravit premiér Bohuslav Sobotka na summitu šéfů vlád, kde se finálně rozhodne o podobě energetické politiky EU. A ministři se mezitím mohou snažit doma. Ministr Mládek má od vlády za úkol obnovit rozvoj rodinných solárních elektráren na střechách domů a k tomu musí prosadit kvalitní novely zákonů. Ministr Brabec má předložit návrh zákona, který stanoví tempo snižování závislosti na fosilních palivech a dá tak injekci ekonomice i zaměstnanosti a podnikům jistotu pro investice.“

Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace, telefon 731 465 279, email jan.pinos@hnutiduha.cz

 

Poznámky:

[1] Vladimír Putin oslaví zítra 62. narozeniny, narodil se 7. října 1952 v tehdejším Leningradě.

[2] http://mzp.cz/cz/news_141007_Milan_Rada_EU

[3] http://italia2014.eu/en/events/10/06/informale-congiunto-energia-ambiente/

[4] http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2014/10/cz_-_milan_ee_2030_briefing-1.pdf

[5] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/program-vlady-slibuje-srazit-kritickou-zavislost-na-fosilnich-palivech-zlepsit-recyklaci

[6] http://www.vlada.cz/assets/media-centrum/dulezite-dokumenty/programove_prohlaseni_unor_2014.pdf (str. 33, bod 4.1, čtvrtá odrážka)

[7] http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/stat-zjednodusi-zrizeni-solarnich-minielektraren-1124198

[8] Why Europe should strengthen its 2020 climate action. A report by Climate Action Network Europe, http://www.climnet.org/resources/publications/can-europe-publications/doc_download/1819-can-europe-qwhy-europe-should-strengthen-its-2020-climate-actionq-feb-2011 (str. 10.)

[9] Výpočty Komory OZE dle stanovených výkupních cen OZE a externích nákladů na výrobu uhelné elektřiny http://www.komoraoze.cz/Komora_OZE/Aktualne_files/Prezentace_6-8-2013.pdf

Šítky aktuality: