Vláda schvaluje finanční ústavu – Hnutí DUHA chce podobný zákon pro závislost na ropě

Petr Nečas se chystá ve středu schválit finanční ústavu proti dluhům – a Hnutí DUHA chce podobná pravidla kvůli dovozu ropy.

Ekologická organizace svojí iniciativou Velká výzva prosazuje nový zákon, který stanoví, jak Česko bude snižovat závislost na drahých fosilních palivech – krok po kroku, rok po roku.

Rozhýbe totiž investice do chytrých řešení, jako jsou úsporné domy a pohodlná veřejná doprava, snadná recyklace odpadu, čistá energie nebo české potraviny v obchodech.

Legislativa se inspiruje velmi úspěšným britským zákonem. Podobně jako finanční ústava, kterou chystá Nečasův kabinet, stanoví konkrétní mantinely a zajistí nezávislou kontrolu, jestli je vláda plní [1].

ČSSD, TOP09, Věci veřejné a KSČM už rozhodly, že podobný zákon v principu chtějí do české legislativy zařadit a hodlají jednat o konkrétním řešení. Více na www.velkavyzva.cz.

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Je to velmi podobný koncept. Zákon by měl stanovit konkrétní tempo, kterým stát začne snižovat naši závislost na ropě, plynu a uhelných dolech – rok po roku, krok po kroku. Podobná legislativa byla velmi úspěšná ve Velké Británii.“
„Nastartují tak investice do chytrých řešení, jako jsou úsporné domy, pohodlná veřejná doprava nebo čistá česká energie.“

Poznámky:

[1] Podrobnosti o navrhovaném zákoně: www.velkavyzva.cz/content/files/DOKUMENTY/1/www-brozurka-www.pdf

Šítky aktuality: