Vláda se rozhodla zvětšit českou ostudu

Ekologické organizace považují za naprosté selhání žalobu vlády proti Evropské komisi, která nechce dovolit velký růst škodlivých exhalací z elektráren, hutí, chemiček a dalších podniků.
Komise rozhodla, že český průmysl může v přepočtu na jednoho obyvatele vypustit třetí největší množství oxidu uhličitého ze všech států Evropské unie. Přesto se ministři dnes na mimořádném jednání rozhodli proti verdiktu podat žalobu.
Podle Centra pro dopravu a energetiku a Hnutí DUHA původně schválený plán rozhýbe investice do čistých technologií a podpoří inovace.
Statistiky potvrzují, že ekonomický růst nevyžaduje vyšší a vyšší znečištění. Česká ekonomika i průmyslová výroba už od konce devadesátých let dynamicky roste. Přesto exhalace oxidu uhličitého celou dobu zůstávají víceméně stejné.
Ekologické organizace připomněly, že Evropská komise také s českou vládou konzultovala podkladové statistiky, na základě kterých o národním plánu rozhodla.
Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
„Bude to strašná ostuda. Český průmysl patří k evropským rekordmanům v exhalacích oxidu uhličitého a ministři, místo aby s tím něco dělali, se rozčilují, že Evropská komise nechce odkývat ještě další zvýšení znečištění. Přitom statistiky jasně ukazují, že ekonomický růst nevyžaduje větší a větší a větší exhalace.“
Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku řekl:
„Evropská komise nám přidělila stále o pět procent více povolenek než náš průmysl v současnosti emituje.Žaloba navíc bude stát ČR spoustu peněz a k ničemu nepovede. Tedy pouze k mezinárodní ostudě.“