Vládě hrozí recyklační fiasko, varuje nová zpráva

Recyklace odpadků zůstává velmi nízká a naprosto se míjí s čísly, jež si vláda naplánovala. Přiznává to zpráva, kterou ministři ve středu (16. 1.) dostanou na stůl.
Ministr životního prostředí v ní proto doporučuje udělat změny zákona, které před dvěma lety navrhlo Hnutí DUHA [1]:
stanovit, že každé město či obec musí domácnostem umožnit, aby třídily čtyři základní druhy odpadu;zvýšit poplatky za skládkování odpadu a uzavřít díru v zákoně, podle které se nevztahují na spalování.Kabinet bude projednávat zprávu o plnění vládního desetiletého plánu nakládání s odpady. Raport varuje, že drtivá většina komunálního odpadu se nadále skládkuje nebo pálí. Míra recyklace sice pomalu roste, nicméně stále činí pouhých 20 %.
Přitom ministři plánovali, že Česká republika v roce 2010 dosáhne padesátiprocentní míry recyklace, tedy na současnou úroveň Německa nebo Rakouska.
Splnit tento závazek – tedy zvýšit recyklaci na dvouapůlnásobek během zbývajících dvou let – podle vládní zprávy „je…problematické“ (str. 17).
Zvláště špatná je situace u zelených odpadků z kuchyní a zahrad. Množství, které končí na skládkách, dokonce stoupá. V letech 2004–2006 přibylo o 8 procent a činí už 138,5 kilogramu na osobu a rok. Česká republika přitom v dohodě s EU slíbila, že skládkování zelených odpadků naopak sníží na 112 kg/osobu v roce 2010 a na 52 kg/osobu na konci dalšího desetiletí.
Ivo Kropáček z Hnutí DUHA řekl:
„Recyklace sice pomalu, mírně přibývá, ale ve srovnání s tím, co stát naplánoval, je to naprosté fiasko. Skládkování zelených odpadků z kuchyní a zahrad dokonce rok po roku roste. Vláda především musí udělat změny v zákoně, které pomohou, aby třídit odpad bylo nejen správné, ale také snadné – stejně snadné jako jej sypat do popelnice. Recyklace se také musí více vyplácet. Pouze tak se může postupně zvýšit na úroveň úspěšných evropských států. Zatímco popelnice stojí před každým domem, k barevným kontejnerům na tříděný odpad to dnes často máme stovky metrů daleko.“
Poznámky:
[1] Podrobnosti v tiskové zprávě: www.hnutiduha.cz/index.php?cat=zpravy&id=551&year=2007%3E%3Cspan%20class=