Vybírejte vánoční dárky tak, aby radost měli vaši blízcí i příroda

Kouzelné Vánoce nemusí být svátky mnohatisícových výdajů, záhy přeplněných popelnic a znečištěného životního prostředí. Začít je ale třeba už nyní během adventu, který začíná pozítří.

Nevhodné dárky se často proměňují v překážející  lapače prachu a pozdější odpad. Nejlépe jim předejdete sepsáním dopisu Ježíškovi s pečlivě uváženými dárky, které Vám skutečně udělají radost i užitek. 

Všichni už doma všechno mají? Či prostě nechtějí hromadit další věci a zatěžovat přírodu čerpáním surovin a energie? Dárky nemusí být jen hmotné. Poukázka na duchovní, kulturní či sportovní zážitek potěší duši a místo nezabere. Zkusili jste už darovat dobročinný dárek? Můžete symbolicky darovat strom, les, šelmu, nebo pomoci dárkem někomu v nouzi [1].

Nezabalené dárky nemají to kouzlo, ale už jste zkusili razítky ozdobit vlastní papír? Pokud se vám podaří zabalit dárky třeba stuhami tak, aby nebylo nutné balicí papír slepovat, můžete stuhy i papír opět použít příští Vánoce. Některé papíry tak s vámi projdou řadou let a stanou se vašimi milými vánočními společníky. Znovu používat lze i dárkové tašky.

Podpořte životní prostředí zaměřením na kvalitu zboží. Upřednostněte produkty z vlastní zahrádky, ekologického zemědělství, pochutiny bez palmového oleje, z biobavlny či kosmetiku netestovanou na zvířatech. Nejvíc může potěšit vlastnoruční dílo [2].

I nad vánočním stromečkem je vhodné se zamyslet. Nestačila by jen větvička nebo malý stromeček v květináči, který je možné na jaře s dětmi zasadit? Pokud to musí být řezaný stromek, pak ať je z prořezávky nebo certifikovaného lesa. Je-li už z plantáže, tak ať za sebou nemá cestu přes půl Evropy. Umělý stromek je většinou nerecyklovatelný z PVC, navíc nevoní.

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:

„Obdarujte letos na Vánoce své blízké i přírodu a životní prostředí. Stačí se zamyslet a udělat několik drobných změn. Zaměřte se na to, co vaši blízcí skutečně chtějí, a také na kvalitu, ať dárek neskončí do Tří králů v popelnici.”

“Osobně jsem rád, že jsme dárky mezi dospělými omezili, důležité jsou hlavně děti. Letos bych se především chtěl pokusit zabalit dárky tak dobře jako strýček, který je nelepí a používá proto už roky stále stejné balicí papíry.” 

“Maso jen z od místních zemědělců nebo z ekologického chovu je u nás už standard. A kvůli prodlouženému povolení používat toxický glyfosát v konvenčním zemědělství zboží s certifikátem bio ještě přibude. Kdo vyrábí jídlo zamořením půdy a vody, toho o Vánocích finančně podporovat určitě nebudu.”

Kontakty:

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, 604 207 302, ivo.kropacek@hnutiduha.cz

Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Například: http://obchod.hnutiduha.cz/darkove-poukazy/certifik%C3%A1ty%20-%20d%C3%A...

[2] Například: http://umenizit.hnutiduha.cz/nakupy/