Vzkaz vládě: Nejlepší způsob jak čelit Putinovu plynovému harašení je zateplování domů

Premiér by měl na zítřejší jednání Bezpečnostní rady státu pozvat hlavně energetické experty a stavebníky

Na Putinovu hrozbu, že omezí dodávky zemního plynu do Evropy, by měla česká vláda odpovědět energetickými renovacemi budov. Tepelnými izolacemi stěn a střech i kvalitními okny lze spotřebu většiny domů vytápěných zemním plynem snížit na pouhou třetinu [1]. Proto by podle Hnutí DUHA měl premiér Sobotka pozvat na zítřejší jednání Bezpečnostní rady státu především energetické experty a stavebníky [2].  

Pokud navíc ČR nasadí i další prostředky – moderní kotle, solární panely na ohřev vody či obecní biomasové výtopny – klesne spotřeba veškerého zemního plynu na vytápění domů k nule. Spočetla to už první Pačesova komise [3].

Na rychlých opatřeních k omezení spotřeby tepla navíc vyděláme. Pokud stát využije možností pro zateplování domů, zaplatí v roce 2020 domácnosti a veřejné instituce za teplo o 12 miliard méně než letos [4].

Klíčem pro rychlé zateplení většiny budov je podpora investic do těchto projektů. Hnutí DUHA proto navrhuje využít evropské fondy a do energetických renovací obytných domů i veřejných budov investovat ročně 10 miliard korun.

Hnutí DUHA také už v roce 2011 navrhlo, aby stát investoval do zateplování domů peníze z prodeje povolenek ke znečišťování [5]. Spolupracovalo na tom se Svazem měst a obcí, konfederací podnikatelských svazů, bytovými družstvy a odbory. A povedlo se: na podzim 2012 parlament přidělil peníze přibližně podle našeho návrhu a vznikl program Nová zelená úsporám.

Dalším zdrojem pro ekologicky, ekonomicky a sociálně přínosné projekty renovací domů by mohly být dividendy ČEZu. Polostátní gigant by tak vrátil domácnostem část peněz, které od nich inkasuje za energii [6].

Optimální výše veřejné podpory energetických renovací budov ze všech jmenovaných zdrojů činí podle odhadu Hnutí DUHA 16 miliard korun ročně [7]. Tato úroveň podpory zajistí rychlé využití potenciálu úspor energie a instalací obnovitelných zdrojů v budovách a vytvoří desítky tisíc pracovních míst po celé republice.

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:

„Na zítřejší jednání bezpečnostní rady státu svolané kvůli riziku omezení dodávek zemního plynu by měl premiér přizvat hlavně experty na zateplování budov a také zástupce stavebních firem. Chceme-li naši zemi pojistit proti Putinovu plynovému harašení, musíme si nejdřív položit otázku, jak rychle dokážeme snížit spotřebu tepla v budovách.“

 „Dostaneme-li bytové domy na úroveň příkladného brněnského sídliště Nový Lískovec nebo školy na úroveň pražského Slivence, tak se bez ruského plynu klidně obejdeme. K tomu je potřeba velký a stabilní program, který rodinám a obcím pomůže s financováním rekonstrukcí. Stačilo by na něj šestnáct miliard korun ročně. Tato částka se státu, firmám a rodinám mnohonásobně vrátí nejen v úsporách, ale i v desítkách tisíc nových a stabilních pracovních míst.“   

  

Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279731 465 279 , jan.pinos@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Regenerované panelové domy v Brně – Novém Lískovci, kapitola v publikaci Hollan, J.: Pasivní dům II – zkušenosti z Rakouska a české začátky, www.veronica.cz/dokumenty/pasivni_dum.pdf

[2] http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/kvuli-plynu-se-sejde-predsednictvo-bezpecnostni-rady-statu/1079691&id_seznam=24514

[3] Zpráva Nezávislé odborné komise pro posouzení energetických potřeb České republiky v dlouhodobém časovém horizontu, Úřad vlády ČR, Praha 2008.

[4] http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2011/10/studie_o_dopadech_zateplovani_budov_na_spotrebu_uhli_a_plynu_v_cr.pdf (tabulka na str. 40)

 [5] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/zateplovani-usetri-39-miliard-rocne-0

 [6] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/dividendy-cezu-domacnostem-na-zateplovani-domu

 [7] http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2012/01/domy_ve__vate.pdf

 

 

Šítky aktuality: